Tech hvg.hu 2018. január. 24. 18:34

Áttörés: Dolly után klónozott majmok születtek

Ezek a makákók az első főemlősök, amelyeket olyan technológiával "állítottak elő", mint a bárányt.

Kínai tudósok két genetikailag azonos közönséges makákót hoztak létre – számolt be az eredményről a Cell című tudományos lap szerdán. Ők az első főemlősök, amelyeket azzal az – azóta továbbfejlesztett – módszerrel klónoztak, amellyel 1996-ban a híres bárányt, Dollyt is.

A két makákó, Hua Hua és Csung Csung nyolc és hat hete jöttek világra egy sanghaji laboratóriumban.

Nem ők az első főemlősök, amelyeket klónozással állítottak elő, Tetra, a rhesusmajom is így jött világra 1999-ben. Nála azonban egy egyszerűbb módszert használtak a tudósok, ahhoz hasonlót, ami a természetben is történik az egypetéjű ikrek esetében: kettéválasztották az embriót. Azzal a megoldással csak limitált számú klónt lehet létrehozni.

A két makákót szomatikus sejtek sejtmagjának transzferjével (SCNT, somatic cell nuclear transfer) hozták létre. Ehhez donorsejtet vesznek a testszövetből, amelyet egyesítenek egy meg nem termékenyített sejttel, amelynek előzőleg eltávolították a sejtmagját.

"Elhárultak a technikai akadályok a főemlősök, köztük az emberek klónozása elől" – idézte a National Geographic Mú Ming Pót, a kínai tudományos akadémia agykutató központjának vezetőjét, a tanulmány társszerzőjét. A NatGeo cikke szerint a tanulmány azt sugallja, hogy technikailag hónapok, éveken belül lehetségessé válik az emberi klónozás. "Kiengedték a szellemet a palackból" – idézték Jose Cibellit, a Michigan State University klónozási szakértőjét.

Hirdetés