Tech hvg.hu 2017. december. 26. 10:12

Itt kipróbálhatja, mitől fúvódik fel a légzsák

Valamennyien tudjuk, mire jó a légzsák (csak ne legyen rá szükség). Ha azt is szeretnénk tudni, hogyan működik, keressük fel az alábbi oldalt.

Az autóipar egyik legfontosabb találmánya a légzsák, rengetegen köszönhetik neki az életüket. Lehet, hogy az ön autójában is van ilyen, de azt is tudja, hogy mitől fújódik fel ütközéskor?

CK12

A légzsák működése mögött vegyi folyamatok állnak, ezekről kaphatunk szemléletes bemutatót a CK12 oldalán, ahol először regisztrálnunk kell valamelyik közösségi média hozzáférésünkkel. Első lépésben egy animációs videót nézhetünk végig a légzsák működéséről, arról, hogyan lép működésbe a légzsák mögötti minirakéta. Ütközés esetén egy szenzor érzékeli a sebességben bekövetkezett hirtelen változást, és az általa keltett elektromos áram indítja be azt a vegyi folyamatot, amelyik eredményeként forró nitrogéngáz keletkezik. Ez néhány századmásodperc alatt felfújja a légzsákot.

CK12

A következő lépésben közelebbről is megismerhetjük az említett kémiai folyamatot, olyannyira, hogy mi magunk szabályozhatjuk azt. Láthatjuk a vegyi folyamat összetevőit (sőt akár rövid leírást is olvashatunk róluk), és egy csúszkával meghatározhatjuk azok adagolását. Minden egyes esetben megtörténik a szimuláció, és az animáción láthatjuk, hogyan viselkedik adott esetben a légzsák. A CK-12 oldalán egyébként számos további szimulációt is megnézhetünk.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.