Tech Balogh Csaba 2017. december. 03. 20:00

A kábelkáosz vége: itt az egy töltéssel 18 órán át használható vezeték nélküli headset

Balogh Csaba
Szerzőnk Balogh Csaba

Egyre több okostelefonból hagyják ki a szabványos audio csatlakozót, emiatt népszerűbbek a vezetéknélküli fülhallgatók. A bluetooth-os eszközök gyenge pontja általában az üzemidő, de akadnak kivételek. Kipróbáltuk az egyik ígéretes modellt.

A vezetékekkel csak a baj van. Ezt először sokan a kilencvenes években állapíthatták meg, amikor a tévé mellé a hazai háztartásokban egyre többeknél jött be a videó, majd egy dvd-lejátszót is be kellett valahogy szuszakolni a tévé környékére. Áramellátást biztosító vezetékek, audiokábel, Euroscart-kábel, antennakábel – nem is sorolnánk tovább, mindenki nézett már be a tévétartó szekrény mögé.

A második kábelapokalipszist az okostelefonok hozták el. A hagyományos mobilok több napon át elég szuflája után az okosmobilok egy teljes napig sem bírták, bírják ki egyetlen töltéssel. Ezért aztán sokan mindenhova visznek magukkal – vagy otthon és munkahelyükön is tartanak – töltőkábelt, no és ha már ott van velük a telefon, akkor már a fülhallgatója is jól jön a (tömeg)közlekedés közbeni zenehallgatáshoz.

Pixabay / qimono

Az utóbbi időben a mobilos káosz oldódni látszik. A telefonok töltése ugyan vezeték nélkül is igényel vezetéket – ráadásul útközben nem is nagyon megoldható a dolog –, a fülhallgatós fronton egy éles váltás hozta a korábbinál nagyobb divatba a bluetooth-os füleseket. Történt ugyanis, hogy a híreszteléseknek megfelelően az Apple valóban kihagyta a tavalyi iPhone 7-ből az audiocsatlakozót. Azóta több gyártónak is megtetszett a helyspórolós megoldás, legutóbb a Huawei néhány hete leleplezett csúcstelefonjából, a Mate 10 Pro verziójából maradt ki a 3,5-ös jack. A hagyományos audiocsatlakozó elhagyása ellen sokan háborognak, de alighanem hiába: kevés esély mutatozik arra, hogy megforduljon a trend. Headsetet persze így is lehet csatlakoztatni a telefonokhoz, alapvetően három módon:

  1. hagyományos fülhallgatót egy rövidke átalakítókábellel,

  2. USB-C csatlakozós fülhallgató használatával,

  3. bluetooth-osat, vezeték nélküli formában.

Az első lehetőség nagyon kényelmetlen: egy újabb apró kütyüt kell magunkkal hordanunk, használat közben sem az igazi, nem is néz ki túl elegánsan, a kis átalakító könnyen elhagyható. A második lehetőség kényelmesen használható, egy gond van csak vele: mivel még nagyon sok a hagyományos jack dugós eszköz, ezért előfordulhat, hogy más-más fülhallgatót kell használnunk például a telefonhoz és a laptophoz.

Skyscanner

Az apró, de a mindennapi felhasználó élményt érezhetően rontó kényelmetlenségeknek (lesz) köszönhető a bluetooth-os fülhallgatók reneszánsza. Ezt nem (csak) mi állítjuk. Éppen egy éve kérdeztük erről Armin Prommersbergert, a terület egyik vezető cége, a Harman lifestyle audio divíziójának technológiáért felelős alelnökét, aki azt mondta:

A legnagyobb előnyünk abból származik a kábeles rendszerekkel szemben, hogy nekünk így gyakorlatilag teljes uralmunk van a telefonból jövő jel felett, így azt tökéletes hangzású hangokká, hangzássá tudjuk alakítani. Én már látom, hogy a vezetéknélküliség megatrenddé válik, és valószínűleg teljesen felszámolódnak a kábelek.

A vezetéknélküli zenehallgatás, illetve telefonálás tehát jó a telefongyártóknak, jó az audióban utazó cégeknek, most már “csak” az kellene, hogy jó legyen a felhasználóknak is. Ennek egyik legfőbb akadályát az jelentette, hogy a bluetooth-os fül- és fejhallgatók többsége bosszantóan rövid ideig használható egy feltöltéssel. Legtöbbjüket 3-4 óra telefonálás vagy zenehallgatás után tölteni kell, de még a jobbak sem nagyon bírják tovább 8-9 óránál. Éppen ezért komoly várakozásukkal vettük nyakba a Jabra idei IFA szakkiállításon bejelentett új modelljét. Az Elite 25e ugyanis az ígéret szerint 18 órás telefonálást/zenehallgatást tesz lehetővé egyetlen feltöltéssel.

Ergonómia

Miközben a bluetooth-os headsetekről legtöbbeknek az egyfüles kivitel jut eszébe, a Jabra Elite 25e két fülre készült. Ez már csak a hangzás miatt is praktikus – telefonálás közben még hagyján, de zenehallgatáshoz ez tulajdonképpen nélkülözhetetlen. Ettől még nem lesz súlyos a kütyü, 48 grammjában már a két füles közt lévő műanyag nyakpánt, és az abból kihúzható rövid vezeték is benne van.

Jabra

Kissé félve vettük nyakunkba, de több heti, naponta több órás próba után meg tudjuk erősíteni a gyártó ígéretét: a Jabra tervezői jó munkát végeztek, a fülhallgató valóban nem zavaró használat közben és azon kívül viselve sem. Sőt, olyannyira könnyed viselet, hogy alig érzi az ember, így aztán nem érdemes levenni, mert könnyű ott hagyni valahol – nem érzi a nyakunk, hogy egy dologgal kevesebbel indulunk el, mint amennyivel megérkeztünk.

Ez egyrészt a műanyag rész “nyakkímélő” formatervezésének köszönhető, másrészt a mágnesességnek. Ez utóbbi miatt ugyanis nem lóbáljuk a fülből kivett részeket, amikor hajolunk, a jobb és a bal oldali fülesek egymáshoz tapadva várakoznak. Fülbe dugva pedig az EarGel néven emlegetett technológia gondoskodik arról, hogy a fülhallgatótól az “agybadugós” kivitel ellenére se fájduljon meg a fülünk, több óra után sem. Ennek érdekében egyébként az alapméretnél eggyel kisebb és eggyel nagyobb gélpárnákat is találunk a dobozban.

Jabra

Kevés vezeték, sok gomb

A nyakpánt nem csak a nyakunktól a fülünkig tartó összeköttetés rövid kábeleinek tartására, a telefonra beérkező értesítések rezgő jelzésére és az akkumulátor tárolására szolgál. Ezen találjuk a vezérlőgombokat is, melyekből váratlanul sok van. A jobb oldalon lévő hangerőállító gombok között ott van a hívások fogadására/megszakítására szolgáló gomb, amely a zeneszámok lejátszásának indítására/szüneteltetésére is használható.

A meglepetés igazából ezután következik, mégpedig a bal oldalon: a mikrofon fölött még egy gombot találhatunk. Már csak ebből is látszik, hogy a Jabra Elite 25-et nem csak telefonálásra és zenehallgatásra, hanem az okostelefon okosabbik funkcióinak kihasználására is optimalizálták. A gomb iPhone-okon a Sirit, androidos készülékeken pedig a Google Now hangalapú asszisztensét hozza elő. A dedikált gomb megnyomásával tehát egyetlen érintésre kerül elénk a telefon teljes arzenálja: hangutasításokkal telefonálhatunk, indíthatunk keresést (és hallhatjuk az eredményét), indíthatunk el egy alkalmazást satöbbi. (Ezek a rendszerek persze leginkább angolul, németül, franciául, spanyolul és más hasonlóan népszerű nyelveken értenek, magyarul nem. De a “kól Marika néni” kifejezést kevés angoltudással is bátran használhatjuk.)

Az okosgomb
Jabra

Az androidosok egy további okosságot is kapnak: az iOS-re és androidos készülékekre is elkészített Jabra Assist alkalmazás esetükben arra is képes, hogy felolvassa a Facebook Messengeren, WhatsAppon érkező üzeneteket, illetve a Gmail alkalmazásba érkező e-mailek tartalmát. Az iPhone-osoknak ez csak az Apple-féle naptár és e-mailkezelő appal adott. Itt már nincs világnyelvi korlát, a readout névre hallgató funkció bármit felolvas – de sajnos akkor is csak angolul, franciául, németül, spanyolul, oroszul, lengyelül vagy más idegennyelven, ha magyar nyelvű az üzenet. Remélhetőleg minél hamarabb megérkezik a magyar nyelvi csomag is, úgy lesz ez igazán hasznos funkció.

Hangminőség oda-vissza

A Jabra termékei jellemzően jobb hangminőséget biztosítanak, mint a telefonok mellé csomagolt tucatfülhallgatók. És bár azok is egyre jobbak, az Elite 25e tesztelése után azt kell mondanunk: ez sem rossz. Természetesen ne felejtsük el magát a kategóriát: egy telefonos fülhallgatóról van szó. Ezen belül viszont jó teljesítményt nyújt az Elite 25e..

A mérnökök nem csak a mi hallgatási élményünkre gondoltak, hanem a vonal másik végén lévő emberére is: a mikrofonba épített szélvédő technológiának köszönhetően némi segítséget kapunk a rossz időben telefonáláshoz is. Csodára nem kell számítani, de egy átlagos füleshez képest a különbség hallható. Illetve inkább úgy fogalmazunk: az hallható, amit mondunk – ami egy átlagos headset esetében, szeles időben sajnos nem mindig igaz.

Ha már beszéd: a kialakítás a téli időszakban hordoz magával némi problémát. Kabátban (netán sálban) ugyanis kellemetlen, hogy a mikrofon a nyakpánton van. Annyira viszont nem nagy a nyakpánt, hogy kényelmesen a kabáton kívülre (pláne a sálra) lehessen tenni. Ilyen esetekben a másik fél egy kicsit “vödörből beszélősen” hall minket. Jobb lett volna talán nem a nyakpántra, hanem a vezetékre tenni a mikrofont.

Itt említenénk meg az IP54-es minősítést, ami azt jelenti, hogy a headsettel úszni senki ne próbáljon, az eső közbeni használat viszont semmilyen formájában nem tesz kárt a készülékben.

Akkumulátor

A Jabra által 18 órásnak ígért üzemidőt nem laboratóriumban, hanem mindennapi használat során teszteltük. Éppen ezért nem tűpontos érték áll rendelkezésünkre, “csupán” egy elég kellemes tapasztalat. Átlagos, sőt talán azon túl is mutató felhasználói szokások mellett az Elite 25e-t 2-3 hetenként kell tölteni, aki pedig szerényebben használja, az pár nappal még ennél is többet hozhat ki belőle.

Tesztünk során arra vigyáztunk, hogy mi magunk ne legyünk az üzemidő ellenségei, így amikor éppen nem beszéltünk vagy hallgattunk semmit, akkor kikapcsoltunk a headsetet. Amikor pedig bejövő hívás érkezett, nagyon gyorsan bekapcsoltuk a kütyüt, és mikrofonos fülhallgatónk a telefonhoz csatlakozva már fogadta is a hívást.

Jabra

Verdikt

+: kényelmes viselet, jó hangminőség, kimagasló üzemidő.

: USB-C töltővel korszerűbb lenne, a felolvasó nem tud magyarul, kicsit drága.

Most, hogy a szabvány audio jacket egyre több telefonból hagyják ki, ráadásul az USB-ről USB-C típusú csatlakozókra váltás korszakának kellős közepén vagyunk, egyértelműen a vezeték nélküli megoldások látszanak a legkényelmesebben használható megoldásnak. Egyetlen gyengéjük az üzemidő lehet – a Jabra Elite 25e pedig épp ezt a gondot orvosolja.

A hazai kiskereskedelmi forgalomba 24 999 forintért kerülő vezeték nélküli headsetet nem neveznénk olcsónak. Főleg annak fényében nem, hogy az elmúlt években legtöbben a mobil dobozába csomagolt mikrofonos fülhallgatót használták zenehallgatáshoz és telefonáláshoz, az pedig semmilyen pluszköltéssel nem járt. Ahhoz képest mindenképpen többletkiadást jelent egy "külsős beszerzés", de az Elite 25e esetében – több hetes tesztelés után – mi arra a következtetésre jutottunk, hogy megéri.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.