Az első két fotó csak ízelítő volt, mostantól a NASA tudósai rendszeresen állnak elő új képekkel az Antarktiszról, a globális felmelegedés miatt ugyanis már minden folyamatot “élőben” kell követniük.
Az Operation Icebridge nevet kapta a NASA új projektje, amely tudósokat küld az Antarktiszra, hogy speciális műszerekkel (pl.: radarok, infravörös kamerák) folyamatosan pásztázzák a jéghegyeket. Különösen az Antarktisz nyugati felére kell koncentrálniuk, hiszen a leggyakrabban ott törnek le kisebb-nagyobb jégtömbök. Na és persze óriásiak is, idén júliusban egy 1 billió (!) tonnás.
Utóbbi jégtömbről (Larsen C) már két felvételt közöltek is, a NASA egyik szakembere szerint – idézzük – sokkoló a látvány, ide kattintva ön is megnézheti. A szöveg alatt láthatja az újabb Larsen C-ről készült képet, majd az összes többi fotót is az Antarktiszról, amelyet repülőgépen ülve figyelik a jéghegyek minden mozzanatát.
Hogy erre miért van szükség? A tavaly hihetetlen rekordokat hozó globális felmelegedés miatt, amely felgyorsította az olvadást, ezért inkább "élőben" követik az eseményeket. A jelenség miatt az Earther beszámolója alapján egyes tudósok szerint még a mi életünkben 3 méterrel nőhet a globális tengerszint – persze erre még nincs bizonyíték, de a NASA projektje akár ezt is megadhatja.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.