A kutatók úgy számoltak, hogy az A23a jelű jéghegy olvadása felgyorsul, mert a világ legerősebb óceáni áramlata melegebb vizek felé viszi el. Ehhez képest úgy tűnik, csak egyféle mozgást végez.
Máskor hónapok vagy évek kellenek ahhoz, hogy egy jégtáblán egy 10,5 km hosszú repedés keletkezzen. Egy most bemutatott esetben ehhez 5 perc is elég volt.
Gyorsan olvad a világ legnagyobb jéghegye, az Antarktiszról leszakadt A23a – állapították meg a kutatók, akik az Eyos expedíciós vállalat hajójával vasárnap érték el az óriási jégtömböt.
Az A23a kódjelű jéghegy 1986 óta nem mozdult el a helyéről, most azonban úgy tűnik, valaminek sikerült kimozdítania a holtpontról. És ez nagyon nem jó hír.
A British Antarctic Survey (BAS) kutatóinak át kellett telepíteniük a Halley kutatóbázist, hogy ne veszélyeztesse azt az Antarktiszról leszakadt hatalmas jégtábla. Eközben a világ legnagyobb jéghegye egy lakott sziget felé sodródik.
A Titanic katasztrófáját alighanem mindenki ismeri. A hajócsoda segítségére indult SS Mesaba történetét azonban már valószínűleg kevesebben. A kutatók nemrég erre is rábukkantak.
110 éve, 1912. április 15-én süllyedt el első útján a világ akkori legnagyobb hajója, a Titanic. A tragédia, amelyben több mint 1500 ember vesztette életét, máig sokakat foglalkoztat, ahogy 1912-ben lázban tartotta a magyar sajtót is. Kezdetben volt cikk, mely csodálatos megmenekülésről számolt be, később egyes írások teljesen irreális képet festettek az utolsó órákról, más beszámolók pedig szívbemarkoló részletességgel mesélték el a történteket. Megnéztük, hogyan dolgozta fel a magyar sajtó a világ leghíresebb hajójának elsüllyedését 1912 áprilisában.