A NASA műholdképe szerint a D-30A kódjelű jéghegy szeptember elején nekiütközött a Clarence-szigetnek, majd észak felé sodródva folytatta útját.
Valamivel több mint két évvel ezelőtt, 2021 júniusában egy ütközés zajlott le az Antarktiszon. A D-28 kódjelű jéghegy a Borchgrevink jégselfnek ütközött neki, ami újabb jéghegy kialakulásához vezetett. Ez lett a D-30, ami nem sokkal később újabb darabra tört szét, így kialakult a D-30A.
A tábla két éven át sodródott, és a NASA szerint 2023 szeptemberében elérte a Clarence-szigetet.
A D-30A 72 km hosszú és 21 km széles. Ez körülbelül 1514 négyzetkilométert jelent, vagyis majdnem háromszor akkora, mint Budapest.
A NASA által készített műholdfelvételből kiderül, hogy a D-30A augusztus végén érkezett a sziget délkeleti partjaihoz, szeptember elején nekiütközött, majd elfordult körülötte és északi irányba sodródott tovább.
Christopher Shuman, a NASA tudósa szerint a jéghegy nem feneklett meg, ugyanis a területen elég mély a víz ahhoz, hogy a tábla tovább tudjon sodródni. Ugyanakkor bár a sziget a jéghegyhez képest miniatűr – csupán 114,6 négyzetkilométeres –, az ökoszisztémájára és az állatvilágára is hatással lehet a jéghegy ütközése – jegyzi meg az Interesting Engineering.
A NASA szerint a D-30A vasban gazdag olvadékvize segíthet abban, hogy élettel töltse meg a tengert: elősegítheti a fitoplanktonok szaporodását. Ugyanakkor megnehezítheti az ott élő pingvinek táplálékkeresését. A szigeten nagyjából 100 ezer pár állszíjas pingvin él.
Heather Lynch ökológus szerint szerencsére nem lett tragédia a dologból, a jéghegy ugyanis nem akkor sodródott el a sziget mellett, amikor épp a tenyészidőszak volt. Ha ekkor történik meg, a pingvineket elzárhatta volna a kolóniától, ami végzetes lett volna a kicsinyekre nézve.
A jéghegy további útvonalát a szél és az áramlatok befolyásolják majd.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.