A British Antarctic Survey (BAS) kutatóinak át kellett telepíteniük a Halley kutatóbázist, hogy ne veszélyeztesse azt az Antarktiszról leszakadt hatalmas jégtábla. Eközben a világ legnagyobb jéghegye egy lakott sziget felé sodródik.
Most először sikerült videóra venni azt a hatalmas jégtáblát, amely 2023 januárjában szakadt le az antarktiszi Brunt selfjégről, és ami jelenleg az egyik legnagyobb úszó jégtábla a Földön. A BAS tudósai szerint az A81-es jéghegy területe 1550 négyzetkilométer, vagyis nagyjából akkora, mint London.
A műholdfelvételekből az is jól látszik, a jégtábla leszakadásával hogyan váltak le az Antarktiszról a környékén elhelyezkedő kisebb jéghegyek. Az A81 akkor vált le, amikor a Chasm-1 nevű hatalmas hasadék végigfutott a Brunt selfjégen.
Oliver Marsh, a BAS egyik tudósa szerint az A81 leszakadása várható és természetes folyamat eredménye: sejtették, hogy nagyjából mikor következik majd be, és pontosan nyomon is tudták követni.
A műholdképen az is látható, hogy a jégtábla megpördült, miután leszakadt az Antarktiszról. A képződmény azóta 150 kilométert tett meg – írja az Interesting Engineering.
Az A81 mellett van egy másik hatalmas jéghegy is, ami szintén mozgásban van. Ez az A76A, ami eredetileg az A76-os jégtáblához tartozott, ami jelenleg a világ legnagyobb jéghegyének számít. Ez később három részre szakadt, amelyből az egyik az A76A.
Ez kétszer akkora, mint London – 135 kilométer hosszú és 25 kilométer széles –, és jelenleg Déli-Georgia szigete felé sodródik. Emiatt jelenleg csak nagy körültekintéssel lehet hajózni a térségben.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.