A Titanic katasztrófáját alighanem mindenki ismeri. A hajócsoda segítségére indult SS Mesaba történetét azonban már valószínűleg kevesebben. A kutatók nemrég erre is rábukkantak.
Több mint egy évszázad kellett hozzá, hogy a Titanic után annak a hajónak a roncsa is előkerüljön, ami a hatalmas óceánjáró segítségére indult. Az SS Mesaba volt ugyanis, amelyik megpróbálta figyelmeztetni a vízben előforduló jégtömbökre a másik hajót, illetve a legénységét – a történet azonban katasztrófával végződött, a Titanic elsüllyedt.
Az SS Mesaba az Ír-tenger fenekén található – közölte a Bangor Egyetem. Ez a gőzhajó 1912 áprilisában szintén az Atlanti-óceánon haladt át, ott, ahol a legendás Titanic is. A Mesaba egy rádióüzeneten keresztül ugyan kapcsolatba tudott lépni a Titanic kapitányával, Edward Smith-szel, de különösebb hatása nem volt. Az egyetem közleményében az áll:
a Mesaba alapvetően arra tett kísérletet, hogy megüzenje, Új-Fundland partjai körül óvatosan kell hajózni, mivel sok a jéghegy.
A Titanic végül azonban, mindössze négy nappal az indulást követően, jéghegynek ütközött, ezt követően pedig elsüllyedt az Atlanti-óceán északi részén.
Az SS Mesaba a kutatók szerint még ezután is folytatta az útját, és az elkövetkező hat évben kereskedelmi hajóként működött. Egészen 1918-ig üzemelt – ekkor, az első világháború utolsó évében egy német tengeralattjáró megtorpedózta. Az egyetem szerint a hajó ezután, több mint egy évszázadon át,
észrevétlenül hevert a tenger fenekén.
A legmodernebb szonárral keresték
A walesi Bangor Egyetem kutatói egy nemrégiben indított projekt keretében, a Prince Madog kutatóhajó segítségével kezdték kutatni a Mesaba roncsát. Ehhez a legmodernebb többsugaras szonárt használták, ami végül be is azonosította a hajó roncsát. Ennek eredményeként a pontos nyughelyét is sikerült meghatározni.
A roncs beazonosítása azért sem volt egyszerű, mert az Ír-tenger – aminek a területe 19 424 négyzetkilométert ölel fel – valóságos hajótemető: csak itt mintegy 273 hajó roncsa fekszik.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.