Két hete derült ki, hogy új vállalat lép be az okostelefont gyártók körébe. A Razer szerda éjjel be is jelentette első készülékét, ami több ponton is elég erősre sikerült.
Nem bízza a véletlenre okosmobilos piacra lépését az eddig elsősorban a hardcore játékosoknak szánt felszerelés gyártó Razer. Első készülékük, a Razer Phone ugyanis rögtön a csúcskategóriát célozza – ez pedig az a szegmens, ahol igen könnyű megnyerni a véleményvezéreket.
A bemutató előtt néhány órával kiszivárgott specifikációs lista igaznak bizonyult. A készülékház teljes alumíniumborítást kapott. A képernyő körüli káva sajnos meglehetősen vastag: az oldalsó a mai csúcsmobilokhoz képest vastag, az alsó és felső szélek mérete pedig manapság már a középkategóriában sem dívik.
Ugyanakkor persze valamit valamiért: alul és felül kellett a hely a jókora hangszóróknak, amelyek játék közben (vízszintes, fektetett képernyővel) két oldalról szólnak, sztereóban. A hangzás Dolby Atmos-támogatást, illetve mobilos fronton elsőként a mozis világból ismerhető THX minősítést is kapott. A Razer azt állítja, telefonjuk a világ leghangosabb mobilja.
Gigahertzek, megahertzek
A borítás alatt a kategóriához méltó Qualcomm Snapdragon 835 chipset lapul, négy 2,35 GHz-es és négy 1,9 GHz-es maggal. A processzor erejét jól kiegészíti a 8 gigányi RAM, ami még a csúcsketegóriában sem nevezhető általánosnak, kifejezetten ritkaság.
Szintén különleges az 5,7 hüvelykes, UltraMotion kijelző. A Razer a Sharp által fejlesztett IGZO technológiát használta, 1440 x 2560 pixeles felbontással. A képernyő 120 Hz-es képfrissítési rátával dolgozik, ami különleges élményt ígér mindenkinek, aki nem iPad Prót szokott nyomogatni – ugyanis ilyen kijelző csak abban van, valamint a Sharp egyik nálunk forgalmazott telefonjában. A 120 Hz-es képfrissítés a telefonoknál megszokotthoz képest szebb, folyamatosabb, gördülékenyebb animációkat tesz lehetővé. A Razer Phone esetében ez nem csak a menürendszerben érdekes, sőt elsősorban nem ott: a gamereknek szánt telefon a grafikailag fejlett mobilos játékok esetében biztosít majd más készülékeken aligha elérhető látványt. Ehhez persze megfelelő játékok is kellenek, de hát éppen a Razer esetében ez nem lehet gond: a vállalat több mint két tucat játékfejlesztő stúdióval állapodott már meg erről.
Az erőforrásigényes játékhoz szükség van akkumulátorra is: ebből a többi csúcskategóriás készüléktől eltérően, de a Huawei Mate 10 Próhoz hasonlóan 4000 mAh-es került a készülékbe. A gyártó azt ígéri, e 12,5 órányi folyamatos videózást, 63,5 órányi zenehallgatást vagy – és a célközönségnek leginkább ez lehet fontos – 7 órányi mobilos játékidőt tesz lehetővé egy teljes feltöltés után. Ez persze jelenleg csak egy ígéret, és mivel a Razer új szereplő a piacon, így tesztelés nélkül nem tudjuk, hogy vajon mennyire nagyotmondó az üzemidő terén. (Mint ahogy a laptopoknál szinte minden gyártó lódít.)
A telefonban ezek mellett lévő duplakamerás rendszer szinte már lényegtelen, de azért persze érdekes: a 12 megapixeles főkamera mellé egy 2x-es fix zoomos optika is került.
Nem fenékig tejfel
A mobil gyenge pontja, hogy az Android operációs rendszer korábbi, 7.1-es verziója lesz rajta alapból – 2017 novemberében nem 8.0 Oreóval piacra dobni egy csúcskategóriás telefot, ami ráadásul megalapozhatja a területen új gyártó hírnevét, nos, ez picit furcsa lépés.
Szintén furcsa, hogy a készülék belső tárhelye 64 gigabájtos. Egy gamer mobilnak illene legalább opcionálisan 128 GB-os tárhelyet kínálnia – még akkor is, ha a háttértár egyébként microSD-kártyával bővíthető.
A november 17-én piacra kerülő, kizárólag a gyártó online boltjából és az Amazonról rendelhető Razer Phone európai ára 750 euró, ami 233 ezer forintot jelent. Az uniós raktárból rendelve erre nem rakódik majd vám, de hogy áfával vagy áfa nélkül értendő-e az árcédula, azt egyelőre nem tudjuk. Remélhetőleg már áfával, máskülönben a mobil 295 ezer forintba fog kerülni.
Ha máskor is értesülni szeretne, ha egy gyártó kiad egy érdekes új telefont, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.