Tech hvg.hu 2017. október. 06. 08:03

Videó: 1943-ban süllyesztették el a hajót, most találtak rá a tenger fenekén

Az SS Macumba kereskedelmi hajóként szoglált, míg a japánok Észak-Ausztráliánál el nem süllyesztették. Azóta viszont feledésbe merült, hogy pontosan hol történt a támadás.

A második világháborúban nemcsak a hadihajókat, számos kereskedelmi és civil hajót is elsüllyesztettek. Ezek közül az egyik az SS Macumba nevű kereskedelmi hajó volt, ami az Észak-Ausztráliánál található Arafura-tengeren kapott végzetes találatot. A beszámolók szerint 1943-ban két japán repülőgép lőtte ki, a végzetes találat a hajó motorterét érte. Három tengerész meghalt, a többieket kiemelték a vízből.

A Macumba elsüllyedt, az azóta eltelt 74 évben pedig feledésbe merült, hogy pontosan hol is fekszik a roncs. Az ausztrál Nemzetközösségi Tudományos és Ipari Kutatószervezet (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation – CSIRO) szakemberei az RV Investigator kutatóhajó segítségével azonban most megtalálták az egykori kereskedelmi hajó maradványait. A szonár adatai szerint a Macumba 40 méteres mélységben fekszik, és a tragédiája ellenére a hajótest viszonylag egyben maradt.

A Mashable beszámolója szerint a hajót az éjszaka közepén találták meg, mintegy 10 órányi keresés után. A kutatóknak ezzel duplán szerencséjük volt, ugyanis már csak néhány órájuk maradt volna a tengerfenék pásztázására.

CSIRO

A hajóhoz egy kamerát is leküldtek, ami után kiderült, a roncs egyfajta mesterséges korallzátonnyá változott, miközben számos tengeri élőlénynek szolgál otthonául.

A roncsot emiatt valószínleg nem emelik ki, a vizsgálata azonban segíthet megtudni, hogy pontosan mi is történt, amikor elsüllyedt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.