Tech hvg.hu 2017. október. 04. 14:01

Valami nagyon meg fog változni a tévézésben, és már a küszöbén állunk

Nem igaz az, hogy a fiatalok leszoknának a hagyományos televíziózásról – állítja egy felmérésre támaszkodva a világ vezető műholdas vállalata. A minőségi tartalmakat – főleg sorozatokat és sportközvetítéseket – továbbra is szívesen fogyasztjuk tévén mindannyian. Egyre fontosabb igény ugyanakkor a nagy képernyő és a tartalom nagy felbontása. A már csőben lévő VR-közvetítésekkel, a virtuális valóság elterjedésével pedig mind a igények, mind a tévézés új szintre emelkedhet.

A technológia fejlődését általában hajlamosak vagyunk az okostelefonok, táblagépek és laptopok fejlesztésein mérni, pedig az elmúlt években szinte nem volt olyan iparág, amit ne érintett volna meg a változás. Ilyen például a televíziózás is, amelynek fejlődését a felhasználók legfeljebb a készülékek felbontásában érzékelik, pedig a háttérben óriási munka folyik, hogy a tartalmak is minél jobb minőségben juthassanak el a nézőkhöz.

Az amszterdami IBC konferencia kiállítói az ezt szolgáló technológiát vonultatják fel minden évben, ahol nemcsak a jelenlegi fejlesztéseket nézhetik meg a szakmai érdeklődők, de azt is megtudhatják, a jövőben milyen trendekre lehet számítani a broadcast-piacon. Az idei év egyik legizgalmasabb kérdése például, hogy az egyre gyorsabban fejlődő videós tartalomgyártással hogyan tudnak lépést tartani a szolgáltatók, és hogyan tudják kezelni a megváltozó tartalomfogyasztási szokásokat.

"Néhány évvel ezelőtt került szóba legelőször az, hogy a hagyományos televíziók hamarosan eltűnnek az otthonokból. Az előrejelzések azt mutatták, elsőként a fiatal generáció tagjai fogják megváltoztatni ezt a piacot, hiszen ők azok, akik a hagyományos televíziózás helyett mobilon, táblagépen fogyasztják a videós tartalmakat. Ennek apropóján végeztünk egy kutatást, hogy mire lehet számítani. Kiderült, hogy a helyzet koránt sem ennyire egyértelmű" – mondta el a hvg.hu-nak Martin Ornass-Kubacki, a SES videós üzletágért felelős alelnöke és közép-kelet-európai regionális igazgatója.

A világ vezető műhold-üzemeltető vállalatának felméréséből kiderült, bár a fiatalok valóban sok videós tartalmat fogyasztanak a hordozható eszközeiken, a minőségi tartalmat továbbra is a televízióban keresik. "A hagyományos televíziózás ezért továbbra is a szórakoztatás középpontjában áll. Ennek egyszerű oka van: ha minőségi tartalomfogyasztásról van szó – legyen az egy sportesemény közvetítése vagy egy nagyméretű, lenyűgöző képeket tartalmazo film –, még mindig fontos a nagy képernyő és a minél jobb felbontás" – árulta el a szakember. Mint mondta, ez a SES számára is egy nagy lehetőség a piacon, hiszen a fogyasztók a televízióban is a laptopokon, mobilokon megszokott UHD-minőségű élményt keresik majd.

NASA

Ezt a feltételezést igazolják a számok is. A Satellite Industry Association (SIA) 2017-es éves jelentése szerint a műholdipar globális bevétele 2 százalékkal 261 milliárd dollárra nőtt 2016-ban, amivel új rekordot ért el. Igaz, az eredmények eltérőek voltak az iparág négy fő szegmensében: a műholdas szolgáltatások bevétele nem változott, és míg a műholdgyártás bevétele 13 százalékkal csökkent, addig a pályára állítási bevételek 2 százalékkal, a földi rendszerek bevételei pedig igen figyelemreméltó 7 százalékkal nőttek. A SES által közölt 2016-os piaci adatok szerint a cég 325 millió háztartást ér el világszerte műholdas szolgáltatásaival, flottája pedig több mint 7500 (5000+ SD, 2500 HD, 32 UHD) tv-csatornát továbbít globálisan.

A videós szegmens éves átlagos növekedése a becslések szerint 2022-re 20 milliárd dollárra nő a High Definition (HD) és Ultra High Definition (UHD) képminőség fejlesztése, illetve terjedése, valamint a videós platformok globális bővülése és az olyan innovatív hibrid megoldások megjelenése miatt, amelyek az egyéni műholdas vételt (direct-to-home – DTH) és az internetes tartalomszolgáltatást egyesítik, amely bárhol, bármikor és bármilyen készüléken használható.

Érdekes kérdés ugyanakkor, hogy ha a HD és az UHD fejlesztése érdekében ekkora erőforrást mozgósítanak, mi lesz a hagyományosnak mondott SD formátummal.

Apple

"Néhány ével ezelőtt még azt jósolták, hogy mindig az SD fogja a standardot jelenteni. Aztán megérkezett az egykor luxusnak számító, mára viszont elterjedtté váló HD és az új UHD-felbontás is. Műholdjaink ma már mindhárom standard továbbítására képesek, a minőségi különbség a három felbontás között azonban jól látható. Mindazonáltal az UHD egyre népszerűbb, a SES flottája például már több mint 30 UHD-csatornát sugároz világszerte, és több érv is amellett szól, hogy a formátum továbbításának legideálisabb és legegyszerűbb eszközei ma a műholdak. Azon a csatornán, amelyen 1-2 UHD jelet lehet sugározni a műholdból, tömörítéstől függően 10-12 HD és ennél jóval több SD is elfér. Ráadásul a nagyobb felbontás megjelenése lejjebb nyomta a kisebb felbontású sugárzást, mindez pedig azt jelenti, hogy az SD-t továbbra is megéri sugározni. Azt azonban inkább a kisebb költségvetéssel dolgozó csatornák fogják választani – hiszen jóval olcsóbb a HD-nál vagy az UHD-nál" – mondta a Martin Ornass-Kubacki. A szakember szerint persze örökre sosem marad velünk a technológia, de a következő néhány évben még egészen biztos. Ennek pedig azért is örülhetünk, mert Magyarországon jelenleg még sok csatornát csak SD-minőségben lehet fogni.

Ezt támasztja alá az is, hogy a SES videós üzletágának alelnöke szerint az UHD-műsorszolgáltatást jelenleg még több tényező is lassítja. Egyrészt maga az UHD kontent hiánya, UHD minőségben ugyanis nem lehet SD-ben felvett műsort továbbítani. Vagyis a tartalomszolgáltatóknak több 4K-s videót kellene készíteniük ahhoz, hogy a piac igazán beinduljon. Ugyanakkor a jelenlegi állás szerint ez sem lenne megoldás, ugyanis egyelőre kevés háztartásban használnak UHD-képes készüléket.

ESA

A megoldás kulcsa jelenleg a műholdak fejlesztésében keresendő. Az UHD-kapacitás növelésével az árak is csökkennek majd, így a tartalomgyártóknak is megéri 4K-s felvételeket készíteniük. Ha pedig több lesz az ilyen csatorna, a néző is váltani fog. Magyarországon jelnleg a Fashion TV, a pearl.tv 4K és a SES UHD demo csatornája fogható szabadon az ASTRA keleti 19,2 fokos orbitális pozíciójából.

És bár még csak a 4K-korszak elején járunk, a távolban már megjelent a 8K is. "Japánban már nagyon népszerű ez a felbontás (a 2020-as olimpiai játékokat is már ilyen felbontásban közvetítik majd), Európában viszont egyelőre még nem. Persze kérdés, van-e értelme a 4K-nál "feljebb menni", hiszen az átlagos fogyasztó már nem biztos, hogy képes megkülönböztetni ilyen különbségeket, legalábbis egyes médiaipari szakértők és tudósok szerint. Igaz, néhány évvel ezelőtt még a HD-re is azt mondták, hogy ennél nem kell jobb, most mégis már az UHD-korszakban járunk" – mondta Martin Ornass-Kubacki.

NHK

Vannak ugyanakkor más irányú fejlesztések is. A SES az IBC-n mutatta be azt a technológiát, melynek köszönhetően a műholdas hálózaton keresztül már VR-tartalmat is képes volt élőben közvetíteni a cég. Egy 360 fokos kamera segítségével azt közvetítették, mi történik épp Luxeombourg belvárosában, a VR-szemüvegen keresztül pedig bárki körbenézhetett a közel 320 km-rel odébb lévő városban. Ez a technológia pedig remekül megmutatja, hogyan élvezhetünk a jövőben például egy sportközvetítést (is).

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.