Megszólalt a Facebook alapítója, miután Donald Trump egy rövid, de egyértelmű kirohanást tett a közösségi oldal ellen. Mark Zuckerberg némi kétoldalú helyretétel után Trumpnak is odaszúrt.
A Facebook mindig is Trump-ellenes volt – ezt írta ki szerdán Donald Trump amerikai elnök, nem elfelejtve twitteres bejegyzésében megemlíteni a többi olyan, hagyományos médiumot sem, melyek leplezték már le ő és környezete ellentmondásait, időnként hazugságnak bizonyult kijelentéseit. És melyeket álhírterjesztőnek tart Trump, miközben éppen őt magát kapták ezen többször is.
Facebook was always anti-Trump.The Networks were always anti-Trump hence,Fake News, @nytimes(apologized) & @WaPo were anti-Trump. Collusion?
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) September 27, 2017
A kijelentés fontosságának meghatározásához érdemes figyelembe venni, hogy azzal együtt, hogy az Egyesült Államok papíron egyik legfontosabbnak számító pozíciójában lévő ember mondott ilyet, a Facebook-részvényei egész nap erősödésben voltak. Úgy tűnik, a befektetőket nem érdekli a fantáziálgatás.
Mark Zuckerberg viszont úgy ítélte meg, ha a tőzsdét nem is érdekli Trump kirohanása, ahhoz azért erős volt, hogy ne reagáljon rá. Bejegyzésében megemlíti, hogy miközben Trump szerint a Facebook ellene van, az ellenoldal szerint a Facebook az álhírek terjedésének hallgatólagos engedésével segítette Trumpot.
Mindkét oldalon dühösek azokra a gondolatokra és tartalmakra, melyeket nem szeretnek.
Zuckerberg szerint a Facebook volt az, amely lehetővé tette, hogy az amerikai választások történetében minden eddiginél több ember hallassa hangját. Nem mellesleg mindegyik jelölt tartott fenn a Facebookon egy direkt csatornát a választóihoz, oldalaikon keresztül tízmilliókkal kommunikáltak minden nap.
Az alapító-vezető szerint az is jelzi a Facebook fontosságát, hogy a jelöltek több száz millió dollárt költöttek el online hirdetésekre. “Ez 1000x több, mint amit az összes általunk talált problémás hirdetésre költöttek” – mondja Zuckerberg. Ha ki szeretnénk bontani az igazság minden szeletét, akkor azért hozzá kell tennünk, hogy Zuckerberg egyrészt az összes online költést hasonlítja a “problémás” facebookos költéshez, ami ebben a formában nem egészen szerencsés összehasonlítás. Másrészt az is tény, hogy a Facebook mindössze néhány hete állt elő ezekkel a “problémás” hirdetésekkel, nem pedig a választások alatt, amikor számíthatott ez. És mint pár napja kiderült, a választási kampány alatt is tudtak már a törvényeken túli propagandáról.
Zuckerberg bejegyzésébe ezután, a végén következik a kifejezetten Trumpot helyre rázó rész. A Facebook-vezér azt írja:
Mindent meg fogunk tenni annak érdekében, hogy megvédjük felhasználóinkat az állami szinten terjesztett téves információktól és attól, hogy más államok beavatkozzanak választásokba.
És hát, Tudjukkikre gondolt. Akik több azóta nyilvánosságra került eset szerint Tudjukki kampánystábja környékén bukkantak fel.