A torrentezés ellen sok helyen tűzzel-vassal próbálnak meg harcolni, mert a letöltéssel a tartalomgyártókat károsítják meg. Egy friss EU-s tanulmány szerint azonban nem egészen ez a helyzet.
Mint mindenhol a világon, az Európai Unióban is kérdés, hogy miként álljanak a torrentezéshez a hatóságok. A letöltés miatt ugyanis bevételtől esnek el a tartalomgyártók – filmstúdiók, színészek, énekesek, zenei kiadók, könyvkiadók és még sorolhatnánk. Az Európai Bizottság ezért mintegy 360 ezer euróért (kb. 111,6 millió forint) készíttetett egy tanulmányt, amely arra volt kívácsi, a torrentezés milyen hatással van a jogvédett tartalak értékesítésére.
A tanulmány készítésével a holland Ecory nevű céget bízták meg, a 304 oldalas jelentést pedig még 2015 májusában nyújtották be az Uniónak. A Gizmodo beszámolója szerint azonban ezt a tanulmányt sosem tárták a nyilvánosság elé, mert mint kiderült:
általánosságban semmilyen jelentős negatív hatás nem mutatható ki a statisztikai adatokkal arról, hogy a torrentezés rontaná a jogvédett tartalmak értékesítését.
Ugyanakkor megjegyezték azt is, hogy ez nem azt jelenti, hogy a torrentezés semmilyen hatással nincs az említett piacra, csupán azt, hogy statisztikai eszközökkel nem mutatható ki jelentős hatás.
Olyannyira nem, hogy a tanulmány szerint az illegális letöltések bizonyos esetekben még növelhetik is az eladásokat. A letöltésnek egyedül a blockbuster filmekre van negatív hatása: az illegálisan megnézett top 10 filmre csak négy olyan kisebb alkotás jut, amiért fizetünk is.
A tanulmányt most Julia Reda, a Német Kalózpárt képviselője hozta nyilvánosságra, miután megkapta a tanulmány másolatát. Az Európai Digitális Jogok Szervezete szerint a teljes tanulmányt szándékosan hallgatták el, és abból csak a filmekre vonatkozó részt ragadták ki egy 2016-ban készült jelentéshez. Azt a részt is úgy, hogy nem hivatkoztak az Ecory által készített tanulmányra.
What the @EU_Commission found out about #copyright infringement but ‘forgot’ to tell us https://t.co/Sxshdxy3KZ pic.twitter.com/Vk4Q74k1Hv
— Julia Reda (@Senficon) September 20, 2017
Mindez azért is rendkívül kellemetlen ügy, mert az Európai Unió Bíróság nemrég meghozott ítéletével az EU gyakorlatilag nekimegy a torrentoldalaknak.
Ha máskor is tudni szeretne a torrentezéssel kapcsolatos hírekről, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.