Tech hvg.hu 2017. augusztus. 28. 18:01

Bekeményít a kínai kormány: csak a személyazonosság ellenőrzése után lehet kommentelni a neten

Októbertől a kínai internetfelügyelet senkinek sem engedélyezi kommentek és bejegyzések írását a weben, akik az adott szolgáltatás fiókjához nem rendelték hozzá személyazonosságukat.

A kínai internetfelügyelet (CAC) újabb olyan rendeletet hozott, amely kontroll alatt tartja az ország internethasználatát: októbertől nem lehet álnéven írogatni a weben. Kommenteket írni és közösségi médiás fiókokat használni is lehetetlen lesz, ha valaki nem igazolta személyazonosságát az adott internetes szolgáltatással létrehozott fiókján – számol be a South China Morning Post.

A Zhihu – a magyar Gyakori kérdések megfelelője – nem is várta ki a szabályozás életbelépését, így ott már megszüntették az oldal anonim használatának lehetőségét. Aki álnéven regisztrált, meg kell adnia a telefonszámát, hogy igazolja személyazonosságát. (Kínában ez azért elég, mert a telefonszámok hozzá vannak rendelve a személyi igazolványokhoz.)

A CAC közleménye szerint ez a lépés a hamis hírek elleni fellépés része, hiszen a névtelen kommentek és bejegyzések a hamis pletykák, a trágár beszéd és illegális információk terjedését is lehetővé teszi. A CAC korábban a netes hírek ellenőrzése érdekében más intézkedéseket is tett: csak a kormány által jóváhagyott szerzők dolgozhatnak az online médiában, és bevezették az ellenőrzött forrás kritériumát.

Jellemző a helyi cenzúrára, hogy a kínai Twitternek megfelelő Weibón csak olyan bejegyzések találhatók, amelyek dicsérik a lépést – vette észre a Mashable. Ahogy írják,

„a szólásszabadság nem jelenti azt, hogy ettől valaki felelősségteljes ember, a felelősségteljes beszéd az igazi szabadság”.

Ez az intézkedés persze még semmi ahhoz képest, amit 2020-tól terveznek, ekkortól olyan lesz Kínában a netes cenzúra, ami a sci-fi írók legrosszabb rémálma.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.