Egy olyan netes szolgáltatás segíti a Daily Stormer oldalát üzemeltetni, amely egy trükkel kibújik a felelősség alól. Úgy sem érheti jogi hátrány, hogy új ügyfelei neonácik.
A charlottesville-i szélsőjobboldali tüntetés halálos áldozatot követelt, így rendkívüli állapotot hirdettek ki a helyszínen, erre pedig az internetes cégek, csoportok sorra reagálnak. Az Airbnb például blokkol minden utazási lehetőséget az amerikai városba, a Facebook blokkolja a hírhedt neonáci oldal, a Daily Stormer linkjeit, a honlap felett pedig az Anonymous hackerei elvileg át is vették az uralmat. Mindez, úgy tűnik, semmit sem ér: az oldal újra otthonra talált, méghozzá a sötét weben.
Az internet sötét oldalának nevezik, eléréséhez pedig elegendő a Tor böngésző, ami ugyanolyan, mint a Chrome vagy a Firefox, csak anonimitást és lenyomozhatatlan netezést kínál, illetve teret ad minden illegális tartalomnak. A Daily Stormer is elérhető lett egy ilyen böngészővel. Ehhez persze kell egy szolgáltató, amely ezt lehetővé teszi, és idáig érdekes úton jutott el a Daily Stormer.
A Quartz összefoglalójából kiderül: az oldal eddigi hoszting szolgáltatása, a GoDaddy nem sokkal az után elérhetetlenné tette az oldalt, hogy a tüntetés halálos áldozatáról gusztustalan dolgokat írtak. Ezután a szerkesztők a Google szolgáltatását vették igénybe, de a cég lelőtte az oldalt, amint észrevette.
Ekkor jött képbe a Cloudflare, amely hivatalosan nem hoszting szolgáltatás, hanem egyfajta pajzsként tekinthető a külvilág és a weboldalak között: az oldalak biztonságát és teljesítményét növeli, miközben nem tárolja az adatokat. Ez pedig jogilag mentesíti a felelősség alól, hogy új ügyfelei neonácik.
A Cloudflare – amely miatt idén 5,5 millió oldal került veszélybe – a sajtónak küldött egy hivatalos nyilatkozatot, amelyben nem válaszol arra, hogy az ilyen oldalakkal továbbra is dolgozni akar-e, azt viszont kifejtette a cég, hogy az ilyen honlapok tartalmai tőlük függetlenül is fennmaradnak.
Matthew Prince, a Cloudflare vezérigazgatója egyébként érdekes módon gondolkodik az ügyfelek tartalmairól, egy 2013-as blogbejegyzésében azt írta: a weboldalak tartalmai csak beszédek, nem bombák, és egyetlen szolgáltató sem köteles meghatározni ügyfelei tartalmairól, hogy károsak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.