Tech hvg.hu 2017. július. 18. 17:00

Több millió eszközön fut egy operációs rendszer, amelyik tele van hibával

Samsung-eszközök millióin fut a gyártó Tizen operációs rendszere, amelyről most kiderítették, tele van hibával a forráskódja.

Meglepő szám: 27 ezer hibát fedeztek fel a Samsung Tizen nevű operációs rendszerében, és a sok programozási hiba sebezhetőségek ezreihez vezethet. Ez már csak azért is aggasztó, mivel több millió Samsung-eszközön fut ez a rendszer – írja a The Hacker News.

A Tizen egy nyílt forráskódú Linux-alapú operációs rendszer, amelyet az Intel és a Samsung közösen fejlesztett még 2012-ben okostelefonok, okosórák, okos TV-k, tabletek, kamerák és PC-k számára. C/C++ programozási nyelven írták, a forráskódja 72,5 millió sort tartalmaz.

A hibakeresésre szakosodott orosz PVS-Studio nevű cég véletlenszerűen választott ki modulokat a forráskódból (a teljes kód 3,3 százalékát), és ebben 900 hibát találtak. Az eredmény extrapolálásával jött ki végül a 27 ezres hibaszám. De nemcsak az oroszok voltak elégedetlenek, még áprilisban jellemezte az egyik izraeli kutató a Tizen kódját úgy, hogy a legrosszabb, amit valaha is írtak, miután több tucat nulladik napi sebezhetőséget fedezett fel benne.

PVS-Studio

A Samsung persze más véleményen van. Annak ellenére, hogy elismeri, messze nem hibátlan a Tizen, úgy véli, az orosz kutatók által használt módszer nem ad megbízható eredményt. A Samsung több millió dollárt fektetett egy olyan technológiába (SVACE), amelyik felismeri a potenciális biztonsági réseket és hibákat a forráskódban. A fentiek fényében valószínű, hogy a szeptemberben érkező Tizen 4-nél különösen rá fognak menni a biztonságra.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.