Tech hvg.hu 2017. július. 01. 20:00

A kosárlabda elég látványos sport – nézzük, milyen játékot csináltak belőle

Az aktuális NBA-szezon végeztével sem kell nélkülözniük kedvenceiket a profi kosárlabda rajongónak a Saber Interactive gondozásában készült NBA Playgrounds-szal, lazább formában ugyan, de akár a teljes szezon újrajátszható. Sztárkosarasnak álltunk az utóbbi idők egyik legfurcsább sportjátékában.

Látványsport lévén nem túl meglepő, hogy ahogyan a labdarúgás, úgy a kosárlabda is számos területen, köztük a virtuális világban is megvetette a lábát: a 80-as, 90-es évek kultsikerei – mint a gyűjtögetős kártyák – után alig telt el úgy év, hogy ne jelent volna meg valamilyen NBA-s mintára fazonírozott videojáték.

Noha ezek többsége kifejezetten a tévében látott realitást és komolyságot igyekezett visszaadni, a kiadók gyorsan ráeszméltek: a nappali sarkában való kosarazás egész másmilyen hozzáállást kíván, sokkal inkább a szórakozást és szórakoztatást kellene valahogy kiemelni. Erre előbb az NBA All-Star Challenge, majd az NBA Jam igyekezett nem túl meggyőző kísérletet tenni, ugyanis megfelelő érdeklődés hiányában rövid időn belül mindkettő feledésbe merült.

Erre a fájó hiányra igyekszik megoldást nyújtani a Saber Interactive nemrég megjelent, a széria és az elmúlt évek minden bizonnyal legkülönösebb NBA-játékával. Nekiültünk, és kipróbáltuk, milyen érzés izomláz nélkül, fotelből streetballozni.

Mad Dog Games

Lazaság minden fronton

Az NBA Playgrounds a szokásos játéktechnikai dolgok és a 100 százalékos valósághűség helyett inkább a mérkőzések látványos faktorára helyezi a hangsúlyt. Az ilyen-olyan, a realitásnak sokszor nehezen betudható mozdulatokra.

A játék koncepciója ugyanis épp a lazább stílust preferálóknak kedvez: a hosszabb, taktikai gondolkodást igénylő meccsek helyett itt az árkádosabb, kimondottan pörgős labdázás kerül előtérbe, kettő a kettő elleni küzdelmek formájában. Természetesen az NBA világának aktuális és mostanra legendává vált sztárjaival.

Az első, kimondottan pozitívumként értékelendő elem már az első indításnál megmutatkozik: a menüben való lépkedés és a háttérben duruzsoló zene is mind a könnyed kikapcsolódás lehetőségét sugallja. Sokszori belépés után persze előbb vagy utóbb dögunalmassá válik az egész, de ez most részletkérdés, egyébként sem emiatt vásárol meg valaki egy több ezer forintot kóstáló programot.

Kártyák is vannak

Üdítő újdonságként hat az is, hogy a több mint száz irányítható karaktert nem a játékbeli teljesítményünk után, hanem a megszerezhető kártyapaklik formájában érhetjük el, ha úgy tetszik, bonthatjuk ki, ahogyan a klasszikus időkben is. Tapasztalataink szerint nagyjából ugyanaz az érzés lesz úrrá az emberen, mint a 90-es évek, ropogós, színes-szagos csomagjainak bontogatásakor. Az izgalmi állapot ilyen téren tehát abszolút rendben van.

Az első pályára lépés előtt egyébként három ilyen paklit kapunk kézhez, melyben természetesen eltérő tulajdonságú játékosok lapulnak, köztük olyan legendák is, mint Michael Jordan, vagy Scottie Pippen. Némi üröm az örömben, hogy a gyűjtögetés alapjáraton bár kellemes időtöltés, a dolognak amúgy semmilyen hatása nincs a játékmenetre.

Hiába bontottunk ugyanis egy, az átlagosnál jobb lapot, a papíron erősebb fizikumú játékos sem bírta tovább a fel-alá rohangálását, mint gyengébb társai. Gyűjtögetni persze ettől még izgalmas dolog, arra legalábbis, hogy hosszabb távon fenntartsuk vele az érdeklődést, kifejezetten jó móka, túl sok mindent azonban ne képzeljünk bele – ebben sajnos csak ennyi van.

Nem egyszerű

Online résszel is operáló játék lévén az izgalmasabb, tenyérizzadós összecsapásokat értelemszerűen nem a helyi hálózaton érdemes végigvinni, bár tény, hogy partnerünk ellen is remekül szórakozhatunk. Ha igazi kihívásra vágyunk, sokkal inkább az interneten célszerű mozgolódni. Utóbbi esetben különféle tornák és szimpla, gyakorlatilag tét nélküli meccsek szolgáltatják az igazi NBA-hangulatot, a véletlenszerű sorsolásnak köszönhetően viszont egyáltalán nem tudni, miféle (erősségű) játékosokkal hozza össze a sors az embert.

A dolog egyetlen, amúgy meglehetősen bosszantó szépséghibája pedig itt jelentkezik: a játék egyszerűen nem tesz különbséget a kezdők és rutinosabbak közt, így csak a szerencsén múlik, kikkel kerülünk szembe – és aztán mennyi idő alatt vernek laposra. Azzal pedig talán nem mondunk újat, hogy a huzamosabb ideig tartó vereség egyáltalán nincs jó a hatással az indulatok kezelésére, mint történt esetünkben is. (A kontroller épségben maradt, az asztallap viszont megsínylett pár erős csapkodást.)

Hasonló nehézség érződik az irányításnál is. A program alapvetően a látványos mozdulatokat „erőlteti” (mással nagyon nem is érdemes próbálkozni), így viszont az olyan hagyományos elemek, mint a passz vagy a blokkolás is kisebb nehézségek árán sajátíthatók csak el. A távolról való pontszerzés pedig nemes egyszerűséggel felejtős történet.

Mad Dog Games

Látványban jó, de…

A fent taglalt negatívumok ellenére az NBA Playgrounds valahol egy kifejezetten élménygazdag videojáték lehet; a valóságot méterekről elkerülő ugrások és zsákolások abszolút látványosra sikeredtek, a kombókról már nem is beszélve: némi gyakorlás után tényleg hajmeresztő mutatványokat lehet összehozni, tetszetős pályák kíséretében.

Ha viszont sikerül is idő előtt elsajátítani a látványos pontszerzésre alkalmas mozdulatokat, egy másik bosszantó tényezővel is meg kell barátkozni, méghozzá a játék által diktált, erősen időhöz kötött tempóval, ami sokak számára finoman szólva is idegtépő lehet: a kombinációk megfelelő begyakorlásáig jobbára csak kapkodva irányítjuk majd karakterünket, az meg nyilván semmi jóra nem vezet.

Verdikt

Komolyabb hangvétel helyett kifejezetten a szórakozást hirdető, a legtöbb, kötött szabálytól mentes programként harangozták be az NBA Playgrounds-ot, ám az ígéretekből végül alig valósult meg valami.

A karakterek mozgása, a pályák, és a zenei aláfestés is mind a munka/iskola utáni néhány perces, könnyed kikapcsolódást szolgálják, de az olyan bugyuta hibák, mint a játéktér határainak nehéz érzékelhetősége miatt az élmény szinte meg sem közelíti az átlagos szintet. Ennél fogva a platformtól függő több ezer forintos teljes vételárat nem valami bölcs döntés rááldozni. Jobb várni vele, amikor már akciós lesz.

Az NBA Playgrounds PC-n, PlayStation 4-en és Xbox One-on, valamint Nintendo Switch-en is elérhető. Mi a PS4-es verzió alapján írtuk a kritikát, 10-ből 5 pontot ítéltünk meg neki. Kár érte.

A többi játéktesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja és figyelje a hvg.hu Tech rovatának facebookos oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.