Tech hvg.hu 2017. április. 19. 10:00

Valami furcsát fedeztek fel a telefonok ujjlenyomat-olvasóinál

Sok telefon ujjlenyomat-olvasója kicselezhető – állítják amerikai szakemberek, akik különleges mesterlenyomatot készítettek.

Az ujjlenyomat egyedi, minden emberé más, azért is lehet biztonsággal használni személyazonosításra. Nem véletlen, hogy az okostelefonoknál is használják ezeket, különös tekintettel kényelmes, mondhatnánk kézenfekvő használatukra.

A New York-i Egyetem és a Michigani Állami Egyetem kutatói azonban azt állítják, hogy létrehozható olyan mesterlenyomat, amelyet elvileg rengeteg telefon elfogad az „igazi” helyett. A mesterlenyomat a fizikai mesterkulcs biometrikus megfelelője, és lehetőséget adhat arra a hackereknek, hogy hozzáférjenek a telefonokhoz.

A háttérben az a tény áll, hogy a telefonok ujjlenyomat-olvasói – érthetően – kicsinyek, és nem a teljes ujjlenyomatot szkennelik be, hanem annak csak egyes elemeit. Amikor valaki megismerteti a telefonját az ujjlenyomatával, akkor az eszköz kisebb négyzetekre bontja, és ezeket menti el. Így függetlenül attól, hogy hova tesszük rá az ujjunkat, képes felismerni az ujjlenyomatot. Viszont amíg a teljes ujjlenyomat egyedi, addig annak részletei már megegyezhetnek két személy között. Valahogy úgy, ahogyan két arc sosem egyforma, azonban egyes részletei akár ugyanolyanok lehetnek.

Aditi Roy, Nasir Memon, Arun Ross

A kutatók 800 ujjlenyomatból több ezer ujjlenyomat-részletet vontak ki, és ezekből alakítottak ki egy mesterlenyomatot, amelyik 26-65 százalékos valószínűséggel tudott egyezést produkálni az eredeti lenyomatokkal, azaz elvileg be lehet csapni velük az ujjlenyomat-olvasót. Azért csak elvileg, mert valójában nem készült el ez a mesterlenyomat, a szakemberek csak szimulációkkal próbálgatták. Szóval egyelőre még nincs olyan hackerkesztyű, amelyik átverné az ujjlenyomat-szkennert, de az a kutatás is figyelmeztet arra, hogy a biometrikus azonosítók is kicselezhetők.