Újabb felvételeket küldött haza a napokban a Szaturnuszt megfigyelő Cassini űrszonda. A bolygó északi sarkára fókuszálva sikerült lefotózni a furcsa, hatszög alakú légköri képződmény magját. Azt már régóta tudjuk, hogy ott van, de sokkal szebb, mint azt korábban gondoltuk.
A gázbolygó északi sarkánál egy különleges, 1800 mérföld – nagyjából 2880 kilométer – átmérőjű, hatszög alakú légköri képződmény található, ami az elmúlt években folyamatosan változtatta a színét. A bolygó megfigyelését 2004 óta végző Cassini űrszonda most egy új felvételt küldött haza a területről, és hamar kiderült, egészen pazar látnivalót nyújt a felhő.
A NASA nemrég tette elérhetővé a Cassini legújabb felvételeit, melyekből Jason Major szerkesztette az alábbi képet. A felvételen az az örvény látható, ami az északi sarki légköri képződmény közepén helyezkedik el. Ezek alapján úgy tűnik, a "mag" továbbra is kék színű.
A Cassini legutóbb tavaly októberben közölt képeket a Szaturnusz északi sarka felett látható képződményről, ami az elmúlt években kékről fokozatosan váltott át aranyszínűre. A NASA szakemberei szerint mindez a bolygón tapasztalható évszakváltozásnak köszönhető, és egészen 2017 májusáig folytatódni is fog a változás, ekkor éri el ugyanis a Szaturnusz a nyári napfordulót.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.