A közösségi oldalon egy tavalyi hír kezdett el terjedni, amit annyian megosztottak, hogy automatikusan bekapcsolt a Facebook személyes biztonság ellenőrzésére szolgáló funkció.
Az eddig is elég egyértelmű volt, hogy az álhírek terjedésé komoly problémát jelent a Facebook számára (is), a napokban azonban egy kézzelfogható példát is látni lehetett arra, milyen könnyen átverhető a közösségi oldal algoritmusa.
A The Verge beszámolója szerint kedden a Facebook vonatkozó szoftvere a thaiföldi Bangkokban automatikusan bekapcsolta a közösségi oldal egyik leghasznosabb funkcióját, a Safety Checket, miután a hírfolyamot egy bombatámadásról szóló hír árasztotta el.
Az álhír terjedésének köszönhetően helyi idő szerint este 9 órakor automatikusan bekapcsolt a biztonságot ellenőrző funkció. A felhasználók csak azt látták, hogy jelezhetik ismerőseiknek, jól vannak, azt azonban nem, hogy pontosan hol és mikor történt a robbanás. Mint kiderült, szerencsére semmilyen robbanás nem történt, az álhír pedig a Bangkok Informer egy 2015-ös cikkére mutat vissza, ami viszont egy valódi robbantásról adott hírt, amit az Erawan-szentélynél követtek el. A funkciót egy órával később kikapcsolták.
The "source" of the @Facebook Safety Check for Bangkok: A fake news site that scrapped stuff from elsewhere…! pic.twitter.com/i6Q2k8XBxP
— Saksith Saiyasombut (@SaksithCNA) December 27, 2016
A személyes biztonság ellenőrzésére szolgáló funkció bekapcsolását néhány hónapja állította automatikusra a Facebook, miután túl sokan kritizálták Zuckerbergéket miatta. A negatív hangok szerint a közösségi oldal nem minden tragédiát kezelt ugyanúgy, és nem minden esetben kapcsolta be a Safety Checket. A funkció azóta egy algoritmussal működik, ami figyeli a hírfolyamban megosztott híreket, és ha egy adott témában megfelelő számú posztot tesznek közzé rövid időn belül, bekapcsol a funkció.
A Facebook egyik mérnöke, Peter Cottle (aki a Safety Check létrehozásában is segédkezett) szerint az algoritmus egy harmadik fél által használt szoftver eredményeire támaszkodik, ami azt hivatott ellenőrizni, mennyi az adott hír valóságtartalma.
A közösségi oldalon nem ez volt az első ilyen baki: márciusban egy pakisztáni bombázás után az Egyesült Királyságban, Amerikában és több más országban is bekapcsolták a funkciót.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.