Jövőre lesz 10 éve, hogy az Apple újradefiniálta az okostelefonok fogalmát. Míg addig leginkább csak az üzletemberek használták, az iPhone, majd az androidos készülékek megjelenésével az átlagfelhasználók körében is vírusként kezdett terjedni az okosmobil.
Jegyzettömb
Az okostelefonok a megjelenésükkor két dolgot azonnal kiszorítottak a felhasználók táskáiból: a tollat és a papírt. A papíralapú jegyzetelést lassan felváltotta a mobilos, ami jóval praktikusabbnak bizonyult a hagyományos megoldásnál: nemcsak hogy mindig nálunk lehet a "jegyzettömb", de a felhőszolgáltatásoknak köszönhetően több helyről is elérhetjük annak tartalmát.
Ébresztőóra
Néhány évvel ezelőttig szinte semmilyen otthoni eszköz nem volt a segítségünkre abban, hogy az alvás a lehető legpihentetőbb legyen. Az okostelefonok megjelenésével nemcsak hogy feleslegessé vált a hagyományos ébresztőóra, de ma már olyan alkalmazást is használhatunk, ami éppen akkor ébreszt fel bennünket, amikor az a szervezetünknek a legjobb.
Színezők
Az okostelefonok nemcsak a hétköznapi ember, az egészségügyben dolgozók számára is nagy segítséget jelent. A fejlesztő pedagógusoknak például nem (feltétlenül) kell színezőket és egyéb játékokat venniük ahhoz, hogy fejlesszék a gyerekek finommotoros mozgását. Ezek helyett elég csupán egy-két olyan játékot letölteni a készülékre, amivel az apró mozdulatokat gyakorolhatják a gyerekek.
Számológép
Néhány hónapja tarolt az az iskolai kép a Facebookon, amelyen egy “központi telefontartóba” gyűjtve voltak láthatók egy osztály mobiltelefonjai. Pedig az okostelefonok miatt egyel kevesebb eszközt kell bepakolni az iskolatáskába, ma már ugyanis a bonyolultabb számológépek is helyettesíthetők a mobillal – a kalkulátorok pedig szép lassan feleslegessé válnak.
Szókártyák
Akik naponta, hosszabb távon kénytelenek ingázni az otthonuk és a munkahelyük között, gyakran szeretik hasznosan eltölteni az utazással eltelő időt. Ennek egyik módja, ha nyelvet tanul az ember, a szókártyákat azonban nem túl kényelmes minden nap magunkkal vinni, mert ha nehéznek nem is nehéz, összegyűrődhet vagy elszakadhat. Az okostelefonok megjelenése e téren is hasznos volt: a nyelvtanuláshoz szükséges eszközök mind a mobilra költöztek, így sem nyelvkönyv, sem szótanuló kártyák nem kellenek, de a teszteket sem kell kinyomtatni ahhoz, hogy feladatokat oldjunk meg.
Távirányítók
Az okostelefonoknak (és persze az okosotthon eszközeinek) köszönhetően szép lassan az összes távirányítótól elbúcsúzhatunk. A televízió vagy a garázskapu működtetéséhez ma már nem kell külön kütyü, sőt, az ágyban fekve már a kávéfőzőnek is adhatunk utasításokat. A garázskapu esetében ráadásul nem is kell okosat vennünk ahhoz, hogy eldobhassuk a távirányítót, egy magyar találmánynak köszönhetően elég egy apró kütyü hozzá.
Bankkártya
Az elmúlt években egyre nagyobb szerephez jut a mobilfizetés lehetősége, vagyis az a megoldás, amikor a bankkártyánk helyett az okostelefonunkkal egyenlíthetjük ki a számlát éttermekben, áruházakban vagy épp jegyvásárlásnál. A megoldás az eddigieknél jóval kényelmesebb, ráadásul biztonságosabb is, mint a bankkártya használata.
Személyes ügyintézés
Ha már a pénzügyeknél tartunk, nem szabad megfeledkeznünk a mobilbankolásról sem. A pénzintézeteknek ma már saját okostelefonos alkalmazásuk is van, amin keresztül az ügyfelek bármilyen tranzakciót el tudnak végezni. Bár a 2000-es évek eleje óta ennek elődje, a wapos internetbank már létezett, az emberek döntő többsége a fiókirodában személyesen intézte az anyagi ügyeit. Az okostelefonoknak köszönhetően azonban megszűnik a sorban állás, ami rengeteg időt spórolhat az ügyfeleknek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.