Tech hvg.hu 2016. október. 04. 09:59

Van olyan cég, ahol kirúgják, aki iPhone-t vesz, vagy nem kap fizetésemelést – mert drága

Néhány kínai vállalatnál úgy gondolják, felesleges pénzszórás iPhone 7-et venni. Olyannyira, hogy szankcionálják is azt, aki ilyen luxust enged meg magának.

Kínában azzal fenyegették meg az egyik vállalat dolgozóit, hogy elbocsátás vár rájuk, amennyiben iPhone 7-et vásárolnak. A BBC által fordított dokumentum szerint a Nanyang Yongkang Medicine Company küldött ki egy feljegyzést, amelyben világosan előírja, hogy a munkatársak ne vegyenek iPhone 7-et vagy iPhone 7 Plust, ha meg akarják tartani az állásukat. A feljegyzés pillanatok alatt felkerült a nagy kínai közösségi oldalra, a Weibóra.

A tiltás állítólag a cég elnökétől származik, azonban nem általános iPhone-ellenességről van szó. Inkább arra hívja fel a figyelmet, hogy az időt és a pénzt a családjukra fordítsák, ne egy luxustelefonra. Kínában az iPhone 7 induló ára 800 dollárnak (220 ezer forintnak) megfelelő összeg, az iPhone 7 Plus pedig 960 dollárba (264 ezer forintba) kerül. Ezek rekordáraknak számítanak Kínában, és messze felülmúlják a hazai telefonok árait.

Weibo

Hasonló rendelkezést hozott az egyik kínai nőgyógyászati kórház is, igaz, itt nem fenyegették meg a dolgozókat az állásuk elvesztésével, ha iPhone 7-tel rohangálnak a kezükben, de azt világossá tették, hogy nem kapnak jó értékelést és lemaradnak a béremelésről is. A kórház vezetője elmondta, hogy bár nem ellenzi a külföldi márkák használatát, azt nem szeretné, ha a munkavállalók olyan drága iPhone-t vennének, amit nyilvánvalóan nem engedhetnek meg maguknak. Egyesek a családjuk rovására vesznek fel hitelt, mások elárverezik a házukat, sőt még a szerveik eladásától sem riadnak vissza. Bár az iPhone 7 tulajdonlása nem befolyásolja a munkavégzés minőségét, olyan szabályokat szeretnének felállítani, amelyek összhangban vannak a vállalati kultúrával, a szorgalommal és a takarékossággal.

A vélemények persze megoszlanak a Weibón. Néhány felhasználó rámutatott arra, hogy az iPhone 7 bojkottja valójában ellentmond a gazdasági érdekeknek, lévén a kínai Foxconn gyárak készítik az iPhone-okat. A fentiekhez hasonló intézkedések a Foxconn cég összeomlásához vezethetnek, és óriási veszteségeket okozhatnak a hazai alkatrész-beszállítóknak.

Nincs jelenleg túl jó helyzetben az Apple Kínában, a Huawei, az Oppo, a Vivo és a Xiaomi mögött az ötödik helyen áll 7 százalékos piaci részesedésével, ami 2 százalékkal kevesebb, mint tavaly ilyenkor. Mindezek ellenére az Apple elkötelezett Kínával kapcsolatban, és a napokban megerősítette, hogy 45 millió dolláros beruházással kutatási-fejlesztési központot nyit Pekingben.