Tech László Ferenc 2016. augusztus. 05. 17:10

Kipróbáltuk a kütyüt, ami lefordítja nekünk a szobanövényünk jajkiáltásait

László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

A növények és a kütyük iránt egyaránt fokozott érdeklődést mutatók kíváncsiságát azonnal felkeltheti az okos növényőrnek nevezett eszköz, amellyel a telefonon követhetjük nyomon, hogy érzi magát kedvenc cserepes élőlényünk. Kipróbáltuk.

"Nekem inkább ne ajándékozzatok cserepes növényeket, nálam pár hét után kihalnak" – mindenki hallott már hasonló kéréseket. És talán mi magunk is kinyírtunk már néhány, mindenképpen jobb sorsra érdemes fotoszintetizáló élőlényt rossz locsolási szokásainkkal vagy a túl sok fénnyel. Pontosan az ilyen, maximálisan amatőr kertészek számára készült jelen tesztalanyunk, amely még a legrégibb virágcserepünket is pillanatok alatt smart funkciókkal vértezi fel.

Csúzli

A Parrot Flower Power nem más, mint egy 19 cm hosszú, 7 cm széles és alig 2 cm vastag kütyü, amelyet nemes egyszerűséggel be kell szúrnunk a szeretett növényünk mellé, annak földjébe. A leginkább high-tech csúzlira emlékeztető, 170 grammos készülék egyik szárába előtte még egy AAA szabványú elemet kell behelyeznünk, amely innentől kezdve 6 hónapon át biztosít gondtalan működést. A másik szár tetején egy buborékformájú műanyag rész található, ami egyrészt a telefonokkal történő párosításhoz nyújt némi vizuális információt, másrészt itt található a készülék fényérzékelője. Fontos, hogy az alsó, mintegy 9 centiméteres villarészt teljesen be kell nyomni a földbe, ebben vannak ugyanis a szenzorok, és a rendszer csak ez esetben tud minden információt korrekten begyűjteni.

László Ferenc

A párosítási folyamat gyorsan megoldható, ehhez csupán valamilyen androidos vagy iOS operációs rendszerű okostelefonra vagy tabletre van szükségünk, no és persze a Bluetooth-t is be kell kapcsolnunk. A megfelelő alkalmazásboltból letöltött Flower Power szoftver rendkívül egyszerűen kezelhető, arra azonban nem árt felkészülni, hogy magyarul nem tud.

Az app My Garden szekciója alaphelyzetben üres, a későbbiekben azonban itt lesz látható a kertünk összes, szenzorral felvértezett növénye. Első lépésben egy fotót készíthetünk a növényről, majd nevet adhatunk neki és rákereshetünk a pontos fajtájára. Az adatbázisban több mint 7000 delikvens található, így jó eséllyel rálelünk a példányra – sokat segíthet, ha még nem dobtuk ki azt a kis névvel ellátott cetlit, amit a növények mellé szoktak adni. (A rendszer az angol mellett a latin elnevezést is felismeri.)

László Ferenc

Szenzitív lélek

A következő lépésben ki kell választani, hogy melyik Flower Power érzékelő adatait szeretnénk hozzárendelni a virtuális kertbe felvett legújabb növénykéhez, majd definiálnunk kell, hogy cserepes vagy kiültetett, illetve hogy beltéri vagy kültéri konfigurációhoz van szerencsénk. Ha ezzel megvagyunk, akkor a telefonunk kijelzőjén máris láthatjuk a szenzorok által regisztrált „élő” adatokat, de persze csak akkor, ha a Bluetooth 4.0 LE technológia néhány méteres hatósugarában tartózkodnunk. Wifi-támogatás ugyanis nincs, tehát ha bárminemű információra szükségünk van, akkor oda kell menni az ablakban lévő, vagy éppen a kertbe kiültetett kedvencünk közelébe.

László Ferenc

A Parrot Flower Power négyféle érzékelőt tartalmaz. A fényszenzornak köszönhetően megmondja, hogy túl sok, vagy esetleg túl kevés fényt kap a növényünk, a hőmérő -10 és +55 Celsius-fok között méri a hőmérsékletet, ezenkívül pedig a talaj nedvesség- és tápanyagtartalmáról is informálódhatunk. A már említett első „élő” adatok azonnal rendelkezésünkre állnak, de a komolyabb mérésekre és az azokból nyert következtetésekre és tanácsokra 24-48 órát kell várnunk.

A rendszer a megadott időintervallumban

automatikus figyelmeztetést ad arról, ha a növényünknek például több vízre és kevesebb napsütésre van szüksége,

ezenkívül pedig a telefonunk GPS-vevőinek adataira alapozva a térképen megjeleníti az otthonunkban, a nyaralónkban vagy épp a munkahelyünkön lévő zöldségeink tartózkodási helyét. (Ami ebben az esetben természetesen nem azért érdekes, mert elmászkálnának, hanem azoknak lehet fontos, akik sok hasonló növény állapotát szeretnék az appban nyomon követni.)

Szolgáltatások

A rögzített értékek napi, heti, havi, háromhavi, hathavi és éves lebontásban akár grafikonon is megjeleníthetők. És nem mellesleg pontosnak tűnnek: amikor meglocsoltuk a tesztvirágot, akkor szinte azonnal fel is lendült a talajnedvesség-szint, és a napfelkelte-, naplemente-időpontok is jól beazonosíthatók voltak a fényerőt mutató grafikonon. Remek dolog, hogy az adatbázisban rengeteg fotót, információt és konkrét gondozási segédletet találhatunk, tehát minden adott ahhoz, hogy virágunk sokáig gyönyörű és egészséges maradhasson.

László Ferenc

Érdekesség, hogy tesztünk során még firmware-frissítés is érkezett a kütyüre, a gyártó tehát odafigyel a folyamatos fejlesztésre. Nagy gond egyébként sem a szoftverrel, sem a hardverrel nincs: mi lefagyást, indokolatlanul megszakadó adatátvitelt a próba során nem tapasztaltunk.

Verdikt

+: egyszerű üzembehelyezés, többféle szenzoros mérési lehetőség, grafikonok és konkrét tanácsok.

-: csak közelről nyerhetők ki az adatok, az alkalmazás nem tud magyarul, lehetne olcsóbb.

A Parrot Flower Power nem azoknak készült, akik naponta többször is ránéznek kedvenc növényeikre és már kívülről fújják annak ápolási részleteit. Hanem sokkal inkább azoknak, akik különböző teendőik mellett hajlamosak elfeledkezni otthonuk kis zöld lakóiról, nincsenek tisztában az igényeikkel, és a legújabb kütyüktől sem idegenkednek.

15 ezer forintos hivatalos hazai listaára révén a Flower Power kicsit drága ahhoz, hogy többtucatnyi cserepet felokosítsunk vele, de az az út simán járható, hogy egy-két ilyen szenzoros okosságot néhány hetente rotálunk a virágaink között. Természetesen növényőr nélkül is van élet, hiszen egy kis utánaolvasással és némi odafigyeléssel teljesen ingyen is gondoskodhatunk növényeink jóllétéről.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.