Olyan nélkülözhetetlen tápanyagok vannak a csótányok váladékában, és olyan mennyiségben, hogy akár az éhezés elleni harcban is segíthet az ebből előállított tej.
Sokakat meglepett az a most publikált tanulmány, melynek szerzői egy elsőre mindenki által undorítónak tartott ötlettel álltak elő: csótánytejet kellene innunk. Ez nem egy rémálom, hanem a valóság, ugyanis indiai kutatók eredményei szerint a Diploptera punctata nevű csótányfajta váladéka kész aranybánya, már ami a tápanyagokat illeti.
Létfontosságú aminosavak mellett cukrok, zsírok és fehérjék olyan mennyiségben találhatóak meg benne, amelyekből ha tejet készítenénk, több mint háromszor magasabb lenne a tápértéke, mint a tehéntejé. Emberi fogyasztásra is alkalmas lenne, de csak egy feltétellel, ami azért megnyugtató: nem csótányokból készülne.
Ennek elég praktikus oka van, hiszen a tehenek tömeges fejését könnyű megoldani, addig apró csótányokét elég nehéz, és persze elviselhető íz híján az emberekre rá se lehetne beszélni a fogyasztására. Épp ezért génmódosítással szeretnék elérni, hogy a csótánytejet mesterségesen és tömegesen lehessen előállítani.
A csótánytejjel két legyet ütnénk egy csapásra. Egyrészt mivel sokkal táplálóbb a tejnél, kisebb csomagolásokban és adaokban is elég lenne tárolni és fogyasztani, amivel spórolhatnánk, másrészt pedig egy ilyen tápláló ital az emberek milliárdjait érintő éhezés elleni harcban is segíthet.