A tudósok már sejtették, hogy nem csak a genetikai információk befolyásolják a DNS hatását, most először pedig bizonyítani is tudták a mechanikus kulcsok meghatározó szerepét.
A PLOS ONE tudományos folyóiratban számoltak be arról a holland kutatásról, amely először tudta bizonyítani: nem csak a DNS-molekulák genetikai információi határozzák meg azt, hogy kik vagyunk, hanem az is, ahogyan elhelyezkednek. A tudósok már régóta sejtették, hogy a DNS mechanikája is meghatározó lehet, de eddig nem tudták bizonyítani.
Azt eddig is tudtuk, hogy minden tulajdonságunkat a DNS-ben négyféle nukleotid, az adenin, a guanin, a citozin és a timin sorrendje határozza meg, ezeket az egyszerűség kedvéért G, A, T és C betűvel szokták jelölni. Az általuk létrehozott DNS-molekulák viszont olyan hosszúak, hogy egymásra kell csavarodniuk, különben nem férnének el a sejtekben. Ezekről az egymásba csavarodásokról derült ki, hogy nem véletlenszerűen történnek.
A DNS összehajtása meghatározza, hogy a G, A, T és C betűk milyen sorrendben kerülnek egymás mellé. Mint kiderült, mechanikai kulcsok döntik el, miként hajtogatják össze egymást.
A holland kutatók két organizmus, konkrétan két élesztőfajta hajtogatása és mechanikája között találtak összefüggést. Számítógéppel különböző mechanikai kulcsokat rendeltek hozzájuk és figyelték, miként alakul a DNS-szálak hajtogatása. Egyértelműen kiderült, hogy minden mechanikai kulcs más és más módon hat a DNS molekulák elhelyezkedésére, ezzel együtt pedig azok hatása is teljesen másként alakul, hiszen a G, A, T és C betűk sorrendje is ennek fényében változik.