Az Antarktisz feletti szezonális ózonlyuk eddig mindössze háromszor volt olyan kiterjedésű, mint most: területe akkora lett, mint Észak-Amerikáé.
Az Antarktisz feletti ózonlyuk az 1980-as évek eleje óta alakul ki minden év szeptembere és novembere között. Folyamatosan változó mérete az eddig mért negyedik legnagyobb lett: a NASA adatai szerint területe Észak-Amerikáéval egyezik meg – adta hírül az EurekAlert.
A szakemberek megjegyezték, hogy azért is tudott az elmúlt évekhez képest is kiemelkedő méretű lenni az ózonlyuk, mert a Föld sztratoszférájában az átlagosnál hidegebb volt.
Az ózonlyuk a sztratoszférának az a területe, ahol az ózonkoncentráció 220 Dobson-egység alá esik. A földfelszín felett nagyjából 20-30 kilométeres magasságban húzódó ózonréteg elnyeli a Napból érkező káros ultraibolya-sugárzás jelentős részét, segítséget nyújtva ezzel a leégés és a bőrrák elleni védekezésben. Az ultraibolya-sugárzás a felelős továbbá a növények és planktonok károsodásáért is.
Az ózonréteg elvékonyodásáért nagyrészt az ember által előállított vegyületekből – CFC-gázokból – felszabaduló klór a felelős, amely hihetetlen gyorsasággal képes szétzúzni az ózonmolekulákat bizonyos körülmények között.
A NASA másik felfedezése is érdekes, ugyanis megjelent egy olyan tanulmány, amely szerint az Antartktiszon több jég keletkezik, mint amennyi elolvad. A kutatók ez esetben is árnyalják a képet: ezt a mennyiséget nagyon nehéz pontosan mérni, és ennek ékes bizonyítéka egy másik vizsgálat, amely ezzel ellentétes eredményre jutott.