Az okostelefonjaink által gyűjtött adatok nagy valószínűséggel árulkodnak arról, hogy a depresszió tünetei megjelentek-e nálunk vagy sem, legalábbis egy amerikai kutatás szerint.
Chicagoban viselkedéskutatók végeztek egy érdekes felmérést, amelynek alapja egy androidos alkalmazás és pár pszichológiai teszt volt. Utóbbival azt mérték, hogy a 28 résztvevő közül kinél jelentkeznek a depresszió tünetei és kinél nem. Ebből kiderült, hogy a 18 és 59 év közötti alanyok fele-fele arányban voltak mentálisan egészségesek és pszichológiai problémával küzdők.
A Purple Robot androidos alkalmazás pedig ahhoz kellett, hogy minél pontosabb adatokat gyűjtsenek az alanyok tarozkódási helyeiről. Mindebből jött az elég komolynak mondható, 87 százalékos egyezés: akiknél a depresszió tüneteit felfedezték, ilyen arányban volt jellemző rájuk, hogy a mentálisan egészségesebbekhez képest több időt töltenek otthon, kevesebb helyet látogatnak meg, illetve kevésbé szigorú a napi menetrendjük, így például változó, hogy mikor indulnak el a munkába. A depresszió más-más fokaival küzdők napi átlagban 50 perccel többet használják okostelefonjukat.
A kutatók szerint tehát ezzel az alkalmazással a mobilok adatait felhasználva a szokásosnál hamarabb észrevehetők a depressziós tünetek.