Egy évtizeden belül megérkezhetnek azok a hiperszónikus repülőgépek, amik a hangsebesség ötszörösével lesznek képesek repülni.
Komoly fejlesztésekbe kezdett az amerikai hadsereg légiereje. A Military.com szakoldal szerint egy olyan hiperszonikus sugárhajtású repülőgépet fejlesztettek ki, ami akár a hangsebesség ötszörösével is repülni tud majd. Csak emlékeztetőül: a puskából kilőtt golyó Mach 2-vel, azaz kétszeres hangsebességgel repül.
Az oldal értesülései szerint 2013-ban már sikeres tesztrepülést hajtottak végre az X-51A típusú repülővel, így 2023-ra már felszállhatnak az első Mach 5-tel közlekedő gépek. Az amerikai hadsereg nem sajnálja a pénzt a 2004 óta tartó projektre, az elmúlt 11 évben ugyanis összesen 300 millió dollárt (kb. 84 milliárd forint) költöttek rá. Nem hiába, a Waverider fedőnevű eszköz végsebessége ugyanis a hangsebesség 5,1-szerese volt, mielőtt a Csendes-óceánba irányították.
A gépet a világ egyik legismertebb nehézbombázója, a B-52H Stratofortress 15 kilométer magasságba vitte fel. A leválasztás után egy rakéta 4,8 Machra gyorsította fel, a hiperszonikus rakéta segítségével pedig végül 18 300 méter magasságban érte el ezt a sebességet. A Waverider végül több mint hat percen át volt képes repülni, ami a szakértők szerint a valaha volt leghosszabb hiperszónikus repülés volt.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.