Tech hvg.hu 2015. július. 15. 12:01

Kódolva van a politikai nézetünk? Vannak rá bizonyítékok

Alapvető emberi tulajdonságokban különböznek a liberális és konzervatív politikai nézetű emberek - legalábbis amerikai kutatások szerint.

Az elnökjelöltek kiválasztása már elkezdődött az Egyesült Államokban, így nem csoda, hogy a Live Science elővett néhány korábbi amerikai kutatást a politikai nézetek kapcsán. Ezek ugyanis azt bizonyítják, hogy alapvető, kódolt tulajdonságok révén is meg lehet különböztetni a liberális és konzervatív szavazókat.

Ilyen például a félelem, amelynek mértéke mindenkinél más. Bevett szokás, hogy ennek jeleit képek mutogatásával is tesztelik, az egyik idézett kutatásban egyrészt kellemes fotókat mutattak aranyos állatokról illetve igencsak ijesztő dolgokat is, mint például egy ember arcán mászó hatalmas pók. Természetesen egy másik teszt során keresztkérdésekkel kiderítették, hogy kik az elkötelezett liberális vagy konzervatív politikai nézetű résztvevők. A képek nézegetése közben mérték a stressz szintjüket, bőrük nedvességét, szemük rezzenéseit, hangjuk változását, hogy megtudják, kik tűrik jobban az ijesztő képeket.

A konzervatívok sokkal jobban tűrték az ijesztő fotók látványát, mint a liberálisok. A kutatók ezután csavartak egyet az egészen, és kollázsokat mutattak a résztvevőknek, amelyen vegyesen voltak kellemes és ijesztő fotók. A kamerás szemvizsgálatból kiderült, hogy a konzervatívok tekintete kétszer inkább orientálódott a negatív fotók felé, és több ideig is maradt rajtuk a tekintetük, mint a liberálisoké.

A környezetünk is sokat elárulhat rólunk egy másik idézett amerikai kutatás szerint. Itt közel száz embert kértek fel arra, hogy mutassák meg irodájukat, mitöbb, a kutatók egy ideig olyan embereket küldtek az irodákba, akikről a résztvevőknek nem szóltak, a feladatuk pedig az iroda alakulásának figyelése volt. Elég egyértelműen kirajzolódott, hogy a politikai nézettel ugyanazok a szokások járnak: a liberálisok irodái színesebbek, kényelmesebbek, egyedibbek és modernebbek voltak, mint a konzervatívoké. Utóbbi csoportba tartozók viszont tisztább és rendezettebb irodákban dolgoztak, mint a liberálisok.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.