A jelszavakkal, sőt az egyszerű ujjlenyomat-olvasókkal összehasonlítva is nagyobb biztonságot ígér az alábbi újdonság.
Bár az ujjlenyomatok egyediek, azonban az egyszerű ujjlenyomat-szkennerek (például olyanok, mint amilyenek az újabb iPhone-okban is találhatók) nem adnak 100 százalékos megbízhatóságot, ugyanis akár egy egyszerű, az adott ujjlenyomatról készült képpel is becsaphatók. A 3D-s ujjlenyomatot viszont már nehéz hamisítani.
A különbséget úgy képzelhetjük el, mintha valakinek egy fotó alapján kellene megállapítania egy képről, hogy az hamisítvány-e, avagy sem, azonban fontos információk hiányoznak ehhez, például az ecsetkezelésre jellemző festékvastagság.
A Kaliforniai Egyetem kutatói, David Horsley professzor vezetésével egy parányi ultrahangos berendezést készítettek. Ez hasonlít azokhoz a készülékekhez, amelyekkel a magzatról nyernek 3D-s felvételeket, persze sokkal kisebb teljesítményű és méretű azoknál. Olyannyira csekélyek a méretei, hogy integrálni lehet a korszerű mobileszközökbe.
A 3D-s ujjlenyomat-szkenner azonosítja az ujjlenyomatokra jellemző egyedi „domborzatot”, a mélyedéseket és a kiemelkedéseket, így igen biztonságos az azonosítás, aminek a jelentősége, a mobilfizetés korában, igencsak nagy. További előnye, hogy igen kis energiaigényű technológiáról van szó.
A kutatók bíznak abban, hogy ha beindul a sorozatgyártás, akkor akár egészen olcsó is lehet ez az eszköz.