Az alábbiakban olyan, androidos mobileszközeinken használható lejátszókat mutatunk, amelyek könnyen kezelhetők és a feliratokkal is jól elboldogulnak.
Filmnézésre elsősorban androidos táblagépünket érdemes használni, persze a telefonunkon sem vagyunk kizárva ebből a lehetőségből (persze itt egy phablettel mindenképp jobban járunk). Ahhoz azonban, hogy a készülékünk tényleg lejátssza a filmeket, megfelelő appra is szükség van. Az alábbiakban négy ingyenes alkalmazást mutatunk be ehhez, amelyekkel még a feliratos filmeket is jól kezelhetjük.
Az egyik legnépszerűbb, a feliratos filmeket is kezelő androidos lejátszó az MX Player. Népszerűségének oka érthető: szinte valamennyi szóba jöhető videoformátummal elboldogul. A felhasználói felülete jól áttekinthető, egyszerű a használata és a funkciói is fejlettek.
A feliratokat automatikusan hozzáadja a filmhez, már ha a felirat fájl ugyanolyan nevű, mint a film, és ugyanabban a mappában is van. De akkor sem kell lemondanunk a feliratokról, ha ez nem így volna: a menük közül kell kiválasztanunk a Subtitles/Open opciót. A Screen lehetőség alatt még a felirat betűtípusáról és színéről is határozhatunk. Még arra is van lehetőség, hogy görgetéssel szinkronizáljuk a feliratot a filmmel.
A PC-seknek feltehetően ismerősen cseng a KM Player neve (ezt a programot már több mint 300 millióan letöltötték), s a lejátszó mobil változata jó pár, az érintőképernyőre szánt funkciót tartalmaz. Jó pár funkciót, például a lejátszás sebességét, a hangerő növelését vagy csökkentését ujjmozdulatokkal szabályozhatunk, és ugyancsak kedvező, hogy a lejátszó mindig az adott készülék képernyőjéhez igazítja a lejátszandó videót. Nagy pozitívuma még, hogy az egészen egzotikus kiterjesztéseket is kezel
A filmfelirat előcsalogatásához a jobb felső sarokban lévő cc gombot kell megérinteni, s az ekkor megjelenő ablakban kiválaszthatjuk, hogy megkeressük-e a feliratfájlt, vagy egyszerűen csak szinkronizáljuk a videóval.
A RockPlayer2 nem kezel annyi fájlformátumot, mint az előbbi lejátszók, de azért a legfontosabbak (avi, mkv, wmv, mov, mp4 stb.) szerepelnek a repertoárjában. A feliratokat automatikusan illeszti a filmekhez, ha a felirat fájl ugyanabban a mappában és ugyanolyan néven található, mint a film. A feliratokat alul, a menüsávban lévő T1 gombra kattintva tudjuk ki- és bekapcsolni.
Ez az app is támogatja a gesztusvezérlést, és a vezérlőelemeket egyszerű mozdulatokkal tudjuk behívni, illetve eltávolítani a képernyőről.
A végére hagytuk a filmlejátszók koronázatlan királyát, a VLC-t, amelynek androidos változata már meglehetősen régóta béta fázisban volt, most viszont levetette ezt a köntöst, és a letöltés után már nem figyelmeztet az instabilitásra, mint korábban.
Ennek a lejátszónak vannak talán a legkiemelkedőbb, legsokoldalúbb funkciói, és mindezeket egy jól átlátható felületen kapjuk meg. A feliratokat is ügyesen kezeli: ha a filmfelirat egy néven és egy mappában van a filmmel, akkor automatikusan hozzáilleszti, ellenkező esetben az Add Subtitle file opcióval tudjuk behívni. A december elején megjelent VLC for Android 1.0.0 a Lollipopot is támogatja, de Android 2.1-től már használható, és Android 4.3-tól felfelé a hardveres gyorsítás is alapértelmezett lett. Azt pedig talán már mondani sem kell, hogy szinte az összes video- és audioformátumot képes lejátszani, megszólaltatni.