Tech hvg.hu 2014. augusztus. 08. 10:00

Szerzői jogokat sért a nem mindennapi, majmos szelfi?

Érdekes jogi kérdés került terítékre egy különös „önfénykép” kapcsán.

A történet három évvel ezelőtt kezdődött, amikor David Slater fotós kezéből kiragadta a fényképezőgépet egy makákó. Vizsgálgatta a Canon DSLR gépet, majd többször megnyomva az exponáló gombot, szelfiket készített magáról (bár akkoriban még ezt a szót nem is ismerték).

A képek egyike felkerült a Wikimediára, a több mint 22 millió „royalty-free” fotó közé, és mint Wikimedia Commons képet tetszés szerint használhatja bárki.

Amikor Slater észrevette a fényképet, kérte a Wikimediát, vegyék le, mert szerzői jogokat sértenek vele. A Wikimedia azonban megtagadta a kérést, arra hivatkozva, hogy mivel a fotót nem ember készítette, nem vonatkozhatnak rá az „emberi” szerzői jogok.

Az ominózus kép
David J. Slater?/Wikimedia

Slater szerint viszont nem áll helyt az érvelés, hiszen attól, hogy a majom nyomta meg az exponáló gombot, még az övé (mármint Slateré) a fénykép joga, hiszen övé a készülék, s valamennyi feltételt ő teremtett meg a fotó elkészüléséhez. A fotós nehezményezte, hogy bárki nagyfelbontásban is letöltheti a képet.

Bár még nem döntötte el, hogy valóban jogi úton lép-e fel a Wikimedia ellen, már egy ügyvéddel felvette a kapcsolatot az Egyesült Államokban. A Wikimedia az ügy kapcsán nyilvánosságra hozta, hogy több mint 2 év alatt mindössze 58-szor keresték meg képeltávolítás ügyében, s a kérések körülbelül 40 százaléka volt indokolt.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.