Új Android-verziót jelentett be éves fejlesztői konferencián a Google. Az Android L a kicsit felfrissített felület mellett gyorsabb appokat és hosszabb üzemidőt ígér. No meg a munka és a magánélet elkülönítését.
Legalább két ponton eltért a korábban bevett, évek óta megszokott Android-bejelentési rendtől a Google. Az egyik szokatlan dolog, hogy az új változat nem egy édesség nevét kapta, csupán Android L a megnevezése. Ez viszont változhat még, már csak azért is, mert – és ez a másik eltérés – ezúttal nem egy kész verziót mutatott be a Google, csupán a következő Android fejlesztőknek szánt, előzetes kiadását.
Szebb felület, hosszabb üzemidő
Az Android L újdonságai közé tartozik a felhasználói felület több ponton történő megújulása: változtak a rendszer használata közben felbukkanó animációk, módosult az állapotsor, illetve például a több beépített alkalmazás – így az alapértelmezett Chrome böngésző – kinézete is átesett egy kis felújításon.
A másik – kevésbé látványos, de érezhető – fontos újítás az ART futtatási környezet Androidba emelése. Ahogy erről már korábban beszámoltunk, ez gyorsabban futó appokat és tovább üzemelő telefonokat jelent. Ez utóbbi, üzemidős téren mást is bevet a Google: a Project Volta névre hallgató fejlesztés egy akkumulátort kímélő üzemmódot hoz az Androidba, ami a lemerülés közelében lévő készüléken kikapcsol néhány funkciót, visszavesz egy kicsit a teljesítményből – cserébe hosszabb üzemidőt biztosít, a Nexus 5 esetében például +90 percet.
Az üzlet, az üzlet
A mobiljukat céges telefonként is használók számára érdekes újdonság az Android for Work. Lényege, hogy egyetlen készüléken belül két teljesen elszeparált helyen lesznek tarthatók a privát és a céges dolgok (adatok, alkalmazások). A céges telefont felügyelő IT-részleg számára a biztonságosabb adattárolás mellett nagy előny lesz, hogy tömegesen tudnak távolról appokat telepíteni a készülékre.
Nem csak céges mobilon lesz hasznos, de azon fokozottan, a Google új biztonsági megoldása. Ha a mobil biztonságosnak ítélt környezetben érzi majd magát – például egy hozzá párosított bluetooth-os óra a közelében van –, akkor a képernyőt mindenféle kód nélkül fel lehet majd nyitni. A telefon ugyanis feltételezi majd, hogy az óra (és a mobil közös) tulajdonosa szeretné használni a készüléket. Szintén beállítható lesz, hogy bizonyos biztonságosnak ítélt helyszíneken ne kelljen beütni a kódot – ez például kifejezetten hasznos és kényelmes lehet otthon –, vagy például akkor sem, ha a készülék a mi beszédhangunkat hallja.
Mindennek éppen ideje volt már egy olyan platformon, amelyiket a Google I/O fejlesztői konferencián ismertetett adatok szerint naponta 1 milliárd ember használja aktívan. A növekedés mértékét jól mutatja, hogy csak a tavalyi év utolsó negyedévében 315 millió androidos okosmobilt értékesítettek világszerte.
Ez még csak az ősz előszele
Mivel az Android-bejelentések történetében először csak fejlesztői verziót mutatott be a Google, így egyelőre a fejlesztők örülhetnek az újdonságoknak, ők már ma hozzáférhetnek a Nexus 5-re és Nexus 7-re kiadott szoftverhez. Az átlagfelhasználóknak szánt Android L valamikor ősszel jelenik majd meg – de persze mint a platform esetében mindig, ezúttal is nagy kérdés, hogy melyik mobilra mikorra készítik el a gyártók a szoftverfrissítést.
Ha androidos mobilja van, az érdekes hírekért lájkolja a hvg.hu Tech rovatának facebookos oldalát.