A Washington egyetem két kutatója, Henry L. Roediger és Mark A. McDanel a Sikeres tanulás tudománya címmel írtak egy könyvet, melyből most megmutatjuk az 5 legfontosabb tippet, amelyek hatásosságát a szerzők (is) bizonyították.
- Kiemelés előtt olvassuk el újra: bizonyára sokan használnak színes kiemelőket vagy szimplán csak aláhúzzák a legfontosabb információkat, de a tudósok szerint a kiemelt részeket még egyszer el kell olvasnunk, még mielőtt kijelölnénk őket, így nagyobb eséllyel emlékezünk rájuk.
- Hasznosítsuk tudásunkat: az olvasottakat, amennyire csak lehet, hasznosítsuk a való életben is, mert ha erre kényszerítő helyzeteket vagy kihívásokat keresünk, vagy akár csak beszélgetünk róluk mással, akkor sokkal jobban rögzülnek.
- Használjunk cetliket: ha egy-egy fontos tényt, információt lejegyzünk egy cetlire, akkor az így összeálló cetligyűjteményt érdemes elővenni, mert így - ahogy a szerzők fogalmaznak - nem rozsdásodik be az agyunk.
- Ne kötelezzük el magunkat: vannak olyanok, akik a vizuális, és vannak akik például a hallás utáni tanulásban hisznek, de sokkal jobban fog az agyunk, ha ezeket és más tanulási metódusokat is vegyesen használunk, így agyunkat sokkal inkább ezdésben tartjuk, ami a tanulás hatékonyságát is növeli.
- Essünk neki: a matekosoknak például jól jöhet, ha tanulás közben nem azon kezdenek el gondolkodni, hogy meg tudják-e oldani a problémát úgy, ahogy elkezdenék megoldani. Egyszerűen el kell kezdeni, aztán ha láthatóan rossz úton járunk, sokkal többet tanulhatunk belőle, mint a további időhúzással.