Idén először mutatott be két iPhone modellt az Apple, és ha számba vesszük a következő egy-két hónapban kifutó készletről még kapható korábbi készülékeket, összesen ötféle iPhone között lehet választani. Mindegyik jó választás lehet, és egyáltalán nem biztos, hogy a legdrágábbal járunk legjobban.
iPhone 4
A piacon jó eséllyel beszerezhető legrégebbi Apple mobil az iPhone 4. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy a legolcsóbb is, kifutó készletekből 100 ezer forintért hozzá lehet jutni szolgáltatófüggetlenül is.
A négyes iPhone-tól nem szabad sokat várni, az egymagos processzorral, 512 MB RAM memóriával és 5 megapixeles kamerával rendelkező készülék fölött már eljárt az idő. Az iOS 7 technikailag éppen felmegy a telefonra, a telepítést senkinek sem ajánljuk, a zökkenőmentesebb használat érdekében érdemes az iOS korábbi verzióinak valamelyikénél meghagyni az operációs rendszert.
Az iPhone 4-et azoknak ajánljuk, akik főleg telefonálásra és facebookozásra szeretnének mobilt, de nagyon tetszik nekik az Apple készülékeinek formavilága és hangulata. Szintén egy 4-es lehet praktikus azoknak, akik még mindig bőven meg voltak elégedve a 3GS-ükkel, csak az már fizikailag használhatatlanná vált.
Mire jó?
- telefonálás, sms-ezés, e-mailezés
- e-könyvolvasás
- böngészés
- egyszerű alkalmazások (pl. naptár, zenelejátszó) futtatása
- kis gépigényű játékok (a népszerűbb játékok többsége ilyen)
iPhone 4S
Nagyjából 30 ezer forintot kell többet fizetnie annak, aki a 4-es iPhone helyett inkább iPhone 4S-t választ. A jelenleg elérhető almás mobilok között talán ez a legjobb ár/érték arányú ugrás, hiszen a többletköltségért cserébe egy helyett két processzormagot és 5 helyett 8 megapixeles kamerát. Előbbi, a processzor, éppen annyival gyorsabb a korábbinál, hogy a 4S használata közben már ne jusson az embernek eszébe a “lehetne egy kicsit gyorsabb is” mondat - míg az iPhone 4-nél időnként azért felmerül a gondolat.
Ráadásul, és ez sem mindegy, 4S-re már bátrabban telepíthetjük az iOS 7-et is, akinek tehát a korábbi évek megjelenésénél sokkal jobban tetszik az újragondolt felület, annak ez a legolcsóbb iPhone, ami szóba jöhet.
Mire jó?
- zökkenőmentesebb böngészés
- a zenehallgatás mellett erős multimédiás használat
- fotózás
- összetettebb alkalmazások gyors futtatása
komolyabb játékok
iPhone 5
Az iPhone 4S árára további kb. 40 ezer forintot rászámolva érdemes elindulni ötös iPhone-t vásárolni. Itt már nem csak az árcédulán szereplő összeg nagyobb, hanem az Apple mobilos történelme során először a kijelzőméreten is emeltek. A 3,5 colról 4 colosra fejlődő képernyő szerencsére felbontásában is javult, 640x960 pixel helyett 640x1136 képpont jeleníti meg a tartalmakat. Ahogy a számokból kiolvasható, hogy ez a korábbiaktól eltérő, szélesvásznú képarányt jelent.
A nagyobb display miatt természetesen a teljes készülékház mérete növekedett, viszont - főként a hátsó üveglap fémre cserélésének köszönhetően - az iPhone 5 a maga 112 grammjával sokkal könnyebb, mint a 140 grammos 4S.
Az ötös iPhone a korábbi dupláját kapta memóriában (1 GB RAM), erősebb lett a processzor (1,3 GHz, kétmagos), a 3G-t pedig 4G váltotta, ami már itthon is egyre többek számára elérhető, érezhetően gyorsabb mobilnetet jelent.
Bár néhány funkcióval meglotoldották, de az ötös iPhone kamerája maradt 8 megapixeles, így csak a kamera miatt nem éri meg a 4S és az 5 között gondolkozóknak a drágább verziót venni.
Az iPhone 5-be a korábbiaktól eltérően már nanoSIM kártya szükséges, vásárláskor érdemes rögtön ezért (is) bemenni a szolgáltatóhoz.
Mire jó?
- gyors, 4G mobilnetezés
- nagyobb, szélesvásznú képernyő a videózáshoz és az ezt támogató játékokhoz
- minden játék zökkenőmentesen fut rajta
iPhone 5c
Mivel az idén bemutatott iPhone-duó olcsóbb tagja, az 5c nagyjából ugyanazt tudja és ugyanannyiba is kerül, mint a tavalyi iPhone 5, így funkcionalitás terén gyakorlatilag kár is méregetni őket. Különbség a megjelenésben van: míg az iPhone 5 a klasszikus fekete és fehér színekben érhető el, addig az 5c a rágógumis színvilág jellemző, fehér mellett zöldben, világoskékben, pinkben, illetve sárgában vásárolható meg. Fontos, hogy mindez csak a hátlapra és az oldalélekre igaz, az 5c előlapja minden esetben fekete. További, szintén a külsőre vonatkozó különbség: az 5c színes hátoldala nem alumínium, hanem egyetlen - a hagyományos műanyagnál háromszázszor erősebb - polikarbonát darabból készült.
Mire jó?
- iPhone 5-élmény műanyag rágógumi kivitelben
iPhone 5s
Az iPhone 5-öt és az idei csúcsmodell 5s-t összehasonlítva grammra ugyanakkora súlyt, milliméterre pontos méretet, pixelre pontos képernyőfelbontást és bit/másodpercre pontos mobilnetezési képességet találunk.
Bár itt is 8 megapixeles a kamera, érdemes nem elsiklani a szám mögött található fejlesztések mellett: az ötlencsés objektív, a 15 százalékkal nagyobb szenzor és a 1,5 mikronos pixelek mellett az arcokat nem kifehérítő, valósabb tónusú vakuzási képesség is került a mobilba. Ez utóbbit két darab vaku biztosítja, az egyik a fehér fényt biztosít, a másik melegebb, természetesebb színt.
Az iPhone 5s-ben már A7-es processzor van, melynek köszönhetően ez a mobil világ első 64-bites okostelefonja, ami már-már az asztali számítógépek világában megszokott teljesítmény előtt nyitja meg a kaput. Az 5s egyik érdekessége az M7 névre hallgató másodprocesszor, ami egyetlen dologra van ráállítva: a felhasználó mozgásának figyelésére. Ezzel az egészségügyi és sportalkalmazások egészen új értelmet kapnak, a telefon pedig - akárcsak a Samsung S Health megoldásával - életmódasszisztensünkké léphet elő.
Az Apple idei bejelentése és az utána kapott sajtóvisszang középpontjában kétségtelenül az iPhone 5s-ben debütált, TouchID névre keresztelt ujjlenyomat-leolvasó állt, amit a Home gombba épített az Apple. Az iPhone 5s-t választók elfelejthetik a képernyőzárat feloldó jelszavakat és mintákat, sőt az Touch ID-ként rögzített ujjlenyomatukkal a mobilon belül is kényelmesebben akciózhatunk, például alkalmazások vásárlásához nem kell bepötyögni a jelszót, elég lesz csak hozzáérni a Home gombhoz.
Az iPhone 5s tehát az abszolút csúcs, cserébe - átlagfelhasználónak szánt tarifacsomagra vállalt hűséget feltételezve - 180 ezer forint alatt nem lehet megúszni a beszerzését. Aki arany színű Apple mobilt szeretne, az nem is választhat mást, aki viszont kizárólag fehéret szeretne, az lemondhat az fekete mellett arany és űrszürke színekben megjelent 5s-ről.
Mire jó?
- kényelmesebb, biometrikus jelszóbevitel (és haverok előtti villogás) az ujjlenyomat-olvasó használatával
- profi(bb) fotózás
- mivel ez a legújabb csúcsmodell, még az iOS operációs rendszer két év múlva megjelenő verziója is el fog futni rajta
- arany, ami fénylik
Ha androidos mobilokban is gondolkodik, olvassa el a legjobb androidos készülékeket bemutató körképünket.