Tech hvg.hu 2013. szeptember. 18. 08:01

Ezért furcsa ma a Google logója, és így kell használni

A 194 éve született Léon Foucault születésnapját ünnepli ma a Google, ezért egy Foucault-inga ma a kereső logója. Eláruljuk, hogyan kell használni.

Az 1819. szeptember 18-án, Párizsban született Léon Foucault nevét legtöbben a fizikaórákon emlegetett, a tudósról elnevezett ingáról ismerhetik. Az 1851-es esetet felidéző Wikipédia szerint a francia fizikus földi kísérleti bizonyítékot szolgáltatott a Föld tengely körüli forgására. Ehhez egy 67 méter hosszú dróton lengő, nehéz vasgömb mozgását elemezte a Panthéonban. Az ilyen Foucault-inga mindig ugyanabban a függőleges síkban leng, de ez a függőleges sík a forgó Földhöz viszonyítva lassan változik az inga földrajzi szélességétől függő mértékben és irányban.

A Föld szinte bármely pontján (az Egyenlítő kivételével) fellógatott ingán megfigyelhető, ahogy a lengés síkja lassan elfordul. A sarkokon a lengési sík egy nap alatt teljesen körbefordul. A valóságban nem a lengési sík változik, hanem a Föld fordul el az inga alatt, Newton első törvényének megfelelően – írja a Wikipédia.

Google

A Google kereső nyitólapján látható logó mellett találunk három vezérlőgombot. A harmadik a keresőgomb, az első kettővel pedig azt állíthatjuk be, hogy éppen mikor és hol tartózkodunk a Földön, így lényegében egy működő digitális Foucault-ingát kapva. A Google egyébként meghatározza mindkét alapértelmezett adatot, a gombokkal tehát csak finomhangolhatjuk az ingát, vagy más helyre vetítve is megnézhetjük.

Foucault ingája mellett komoly eredményekkel járult hozzá a fénysebesség meghatározásához is. Többek között ennek is köszönhető, hogy ő az egyik a 72 francia tudós közül, akinek nevét belegravírozták az Eiffel-toronyba.

Ha máskor is az elsők közt szeretne értesülni hasonló hírekről, lájkolja és figyelje a hvg.hu Tech rovatának facebookos oldalát.