László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

Épp csak elhagyták az első Z1-esek a gyártószalagot, mi máris kezelésbe vettünk egy példányt. Nyers erő tekintetében a Samsung Galaxy S4-et simán lekörözi a legújabb Sony, ami egyáltalán nem mellesleg 20 megapixeles kamerával érkezik.

Az Ericssonnal nemrégiben szakított Sony idén januárban rögtön egy erős mobillal, az Xperia Z-vel kezdte az évet, ami aztán az azt követő néhány hónapban szabadon garázdálkodhatott a piacon. Tehette mindezt azért, mert ekkor még a kanyarban sem volt a Samsung Galaxy S4, illetve a HTC One, így aztán nem is csoda, hogy a Sony sok millió Xperia Z-t adott el igen rövid idő alatt.

Az S4 és a One megjelenése után azonban kicsit a háttérbe szorult a Sony (csúcstelefonja), és ezen a 6,44 colos képernyővel érkező Z Ultra variáns sem segített. Segíthet viszont a berlini IFA szakkiállításon néhány napja bejelentett Xperia Z1 (Honami), ami a sokaknak már emészthető 5 colos kategóriában rúgja be az ajtót, és amit a világon elsők között sikerült letesztelnünk.

László Ferenc

Dizájn, minőség

Az Xperia Z1 nagyon hasonlít elődjére, az Xperia Z-re, vagyis maradt a letisztult vonalvezetés, az elegánsan szögletes formavilág és a vékony kialakítás. A Z1 azért némileg nagyobb és nehezebb lett a Z-nél – plusz 6 mm és plusz 24 gramm –, ez azonban bocsánatos bűn, annak ismeretében, hogy az új modell mennyi mindenben nyújt többet a réginél.

A masszív felépítés érdekében a telefont egyetlen darab alumínium téglatestből marják ki, majd anodizálják ezt a műanyagnál mindenképpen nemesebb anyagot, ami egyébként az oldaléleken jól látható keretként is képviselteti magát, és ami egyben antennafunkciókkal is bír. Nem kell félni, ezúttal nincs semmilyen antenna-gate, a vételi funkciók teljesen hibátlanok.

László Ferenc

Az üvegből készült elő- és hátlap remekül néz ki, viszont az ujjlenyomatokat igencsak vonzza. Ennél ritkábban előforduló, de nagyobb gond lehet, hogy üveg lévén, egy esés teljesen tönkreteheti a mobilt.

Állja a vizet

Az elődjétől eltérően már nem IP57-es, hanem még jobb, IP58-as minősítést kapott készülék minden további nélkül elviseli, ha egy méter mély vízben 30 percen át úsztatjuk, ezen kívül garantált, hogy a 75 mikrométernél nagyobb porszemek sem tudnak a borítása alá jutni.

László Ferenc

Baloldalt található a kis kihajtható ajtók mögé bújtatott microSD-slot és microUSB-port, valamint az a spéci csatlakozó, ami az együttműködést biztosítja a dokkolóval. Az ellentétes oldalon leledzik az ugyancsak ajtó mögé rejtett microSIM-slot, illetve a parányi OFF gomb, ami az esetleges csontra fagyásokkor lehet segítségünkre. Ugyanitt keresendő a kör alakú bekapcsoló gomb, a hangerőállító kezelőszerv, az exponáló gomb, illetve a csuklópánt rögzítőfüle. A felső élen immár fedetlen, de természetesen így is vízálló a jack dugalj, legalul pedig egy méretes hangszórót találunk.

Használati idő

Az unibody, tehát házilagosan megbonthatatlan borítást kapott Xperia Z1 integrált akkumulátora kereken 3000 mAh kapacitású. Hogy ezt az értéket a helyén tudjuk kezelni, nem árt tudni, hogy az elődben 2330-as, a HTC One-ban 2300-as, a Galaxy S4-ben pedig 2600-as aksi található.

László Ferenc

Az Xperia Z1 normál felhasználási körülmények között simán hozza a 1,5 napos használati időt, ami manapság ebben a kategóriában teljesen korrekt érték. Ráadásul, ha bekapcsoljuk a Stamina üzemmódot, a "merülő aksi" feature-t, vagy a helyalapú wifit, akkor még tovább javíthatunk a bizonyítványon.

Kijelző

A Triluminos technológiájú LCD érintőkijelző az elődhöz hasonlóan 5 colos képátlójú és 1920x1080 pixeles Full HD felbontású. A 441 ppi-s pixelsűrűség kiváló érték, de a képminőség a számokon túlnézve is meglehetősen jónak mondható.

László Ferenc

Az elődöt sok kritika érte a relatíve kis betekintési szögek miatt – e tekintetben javult a helyzet, ám sajnos még mindig nem ideális, vagyis oldalról nézve fakulnak a színek (ellentétben például a Super AMOLED-es Galaxy S4-gyel). A betűméret négy fokozatban állítható, gyári témabeállításból nyolcat kapunk, a fényerőt pedig természetesen automatika szabályozza.

A kijelző körüli fekete káva az átlagosnál kicsit vastagabb, cserébe elég sok dolgot sikerült beletennie a gyártóak: többféle színű fényjelzéssel kommunikáló notifikációs LED, hangszóró, proximity (távolságot érzékelő) szenzor, fényérzékelő, illetve előlapi kamera. Ez utóbbi 2 megapixeles felbontású és Full HD videofelvevős. A kijelző alatt semmi nincs, a három androidos gombnak látszó tárgy is a képernyő alsó részében található.

László Ferenc

Szoftver és szolgáltatások

Tesztkészülékünkön Android 4.2.2-es Jelly Bean futott, melyet azonban várhatóan néhány héten belül Android 4.3-ra frissít majd a gyártó. Az erre pakolt felhasználói felület alapvetően már ismerős lehet a Sony telefonokat használók számára, csak néhány apró újdonságot tartalmaz.

Kicsit beljebb hatolva a telefonba megtaláljuk a szokásos beépített alkalmazásokat. A webböngésző nagyon gyors, a szintén sokszor használt névjegyzék pedig masszív online és közösségi támogatást élvez. Alaphelyzetben fel van telepítve a Facebook, a Google+, illetve a YouTube kliens, ezenkívül pedig a Sony-féle Socialife appot is megkapjuk. A biztonságról a McAfee Mobile Security gondoskodik, ezenkívül pedig említést érdemel még a full licences OfficeSuite irodai csomag, az Evernote jegyzetelő, a File Commander fájlkezelő, a számológép, a térkép, a navigáció, illetve a bizonságimentés-készítő.

László Ferenc

Van még egy Intelligens csatlakozás névre hallgató app is, amivel egészen ügyes dolgokat tudunk megoldani: egyes cselekményekhez (például az esti órákban töltőre dugjuk a telefont) különböző történéseket (például lenémul a készülék és leáll a wifi) tudunk előre beprogramozni.

A ClearAudio+ technológiás és dinamikus normalizálós Walkman zenelejátszó minden földi jóval fel van vértezve, kapunk TrackID zenefelismerő szolgáltatást, fülhallgatóval használható RDS-es sztereó FM-rádiót, illetve ötsávos ekvalizert is. A videolejátszó természetesen simán megeszi a Full HD tartalmakat – kár, hogy a Video Unlimited és PlayStation Store funkciók hazánkból nem érhetők el.

És akkor a produkció – 20 megpapixelben

Az Xperia Z-ben lévő 13,1 megapixeles felbontás 20,7 megapixelre nőtt, de ami ennél sokkal fontosabb: a szenzor mérete is jelentősen nagyobb lett. Míg a jelenleg kapható csúcsmobilok legtöbbje 15-17 négyzetmilliméteres parányi képérzékelőt virít, addig a Z1-ben egy 1/2,3 colos, vagyis 28 négyzetmilliméteres szenzor rejtőzik. Pontosan ekkora szenzorok vannak a normál digitális fényképezőgépekben. A választható legnagyobb felbontás 5248x3936 pixel (20 MP), azonban adott esetben jobban járunk a 3264x2448 pixeles (8 MP) üzemmóddal, ekkor ugyanis kiválóan működik a Sony képzajcsökkentő megoldása.

László Ferenc

A Z1 kamerája már csak azért is feltűnést keltő – illetve épp hogy nem az –, mert hiába a 20 megapixel, hiába a hatlencsés objektív, hiába a nagylátószög, a készülék hátulján más gyártók megoldásaitól eltérően szó szerint semmilyen kameradudort nem találunk.

Sok megapixel mellé sok extra

A kamera app gyorsan elindul, tempósan fókuszál és fürgén menti a képeket. 20 megapixeles módban ISO50-800-as, 8 megapixeles módban pedig ISO50-3200-as fényérzékenység tartomány áll a rendelkezésünkre, ezenkívül pedig kiváló dolog, hogy háromszoros nagyításra képes veszteségmentes zoomot is kapunk. Optikai képstabilizátor és xenon vaku ugyan nincs a mobilban, azonban a képminőséggel még így is elégedettek lehetünk, akár gyenge megvilágítás mellett is.

Szólnunk kell még a HDR üzemmódról, az egy másodpercen belül 60 felvételt készítő Timeshift burst funkcióról, a panorámapásztázásról, illetve a Full HD felbontású videofelvevőről. Videózás közben is fotózhatunk (2 MP), illetve ilyenkor is aktiválható a HDR feature.

László Ferenc

Az Info-eye felismeri a lefotózott látnivalókat (szobor, tér, épület), vagy éppen borosüveg címkéket, az Augmented Reality feature pedig hatalmas dinoszauruszokat, pillangókat és egyéb vicces 3D objektumokat jelenít meg az élőképen.

Nincs zavar az erőben

Míg a HTC One-ban és a Galaxy S4-ben négymagos 1,7-1,9 GHz-es processzor van, addig az Xperia Z1-ben a jelenleg elérhető legmodernebb 28 nanométeres Snapdragon 800-as (Qualcomm MSM8974) chipkészlet dohog. Ennek részét képezi egyrészt négy darab 2,2 GHz-es órajelű Krait 400 mag, másrészt pedig egy irdatlan tempót biztosító Adreno 330-as grafikusgyorsító.

Az eladási listák élén tanyázó S4 sem érződik éppen lassúnak, tapasztalatunk szerint azonban az Xperia Z1 még arra is simán ráver néhány kört. Akadásnak, döccenésnek, bizonytalanság semmi nyoma, a készülék minden körülmények között irtózatosan gyors, a legbrutálisabb grafikával megáldott játékok is nagyon tepernek – még úgy is, hogy a tesztkészüléken még nem a teljesen végleges szoftver található.

A RAM 2 GB kapacitású, ennél csak a Galaxy Note 3 tud többet (3 GB), az integrált flashmemória pedig 16 GB-os, és ebből alaphelyzetben 12 GB szabad. A telefonba épített 4G/LTE mobilnet már az itthon még elérhetetlen 150 Mbit/s-os tempóval hasít, ezenkívül pedig vezeték nélkül wifis, bluetooth-os és NFC-s, vezetékkel pedig MHL és USB OTG támogatást is kapunk.

László Ferenc

Verdikt

Nem véletlenül lett az IFA 2013 egyik legnagyobb sztárja a Sony Xperia Z1. Az elegáns megjelenésű, vízálló kivitelű és háromféle (fekete, fehér, lila) színváltozatban készülő új zászlóshajó modell irtózatosan gyors processzort, Full HD kijelzőt, remek kamerát és rengeteg extra szolgáltatást vonultat fel, miközben csak néhány gyenge pont és hiányosság rondít bele egy kicsit az összképbe.

Mindennek persze ára van, hiszen az Xperia Z1 várhatóan 650 eurós, vagyis mintegy 200 ezer forintos áron debütál majd a piacon, remélhetőleg már kapásból Android 4.3-mal.
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.