László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

Kipróbáltuk, hogy milyen okostelefon-fényképezőgép hibridet gyurmázott össze a dél-koreai gyártó - elöljáróban csak annyit, hogy 10x-es optikai zoom mobilban eddig még sohasem volt.

Míg nem is olyan rég még gagyi 0,3 megapixeles kameramodulok kerültek a mobiltelefonokba, addig ma már ott tartunk, hogy egyes készülékekben 41 millió képponttal felvértezett képszenzorok vannak. A felbontás tehát szépen lassan az egekbe szökik, a képminőséget azonban messze nemcsak ez a tényező határozza meg, hiszen a képérzékelő előtt nem árt, ha van egy korrekt minőségű optika is.

Mindenképpen örvendetes, hogy a gyártók az elmúlt időkben már optikai képstabilizátort is elkezdtek mobiljaikba pakolni, viszont az optikai zoommal valahogy mégsem igazán kívánnak foglalkozni. A miértre roppant egyszerű a válasz, hiszen az optikai zoom jelentősen mértékben megnöveli a telefonon méretét és tömegét, no és persze az árcédulán szereplő számra sincs éppen jó hatással. Mi most ettől függetlenül egy olyan ritkaságot mutatunk be, mely okostelefon a világon először honosít meg 10x-es átfogással rendelkező optikai zoomot.

László Ferenc

Nagyon rövid történelem

Az átlagnál kicsit jobb memóriával és a téma iránt kellő affinitással rendelkező olvasóink talán még emlékeznek egy bizonyos Samsung SCH-V770-es telefonra, mely sajnos csak a távol-keleti piacokra szánt modell a 2005-ös esztendőben azzal sokkolta az iparágat, hogy 3x-os optikai zoomot vonultatott fel, aztán pedig nem sokkal később hasonló produkcióra volt képes a Nokia N93 is. Az optikai zoom tehát nem teljesen új dolog a mobil szektorban, viszont olyan tökélyre eddig még senkinek sem sikerült fejlesztenie, mint most a Samsungnak, még pedig a Galaxy S4 Zoom kapcsán.

Hogyan jött létre?

A dél-koreai gyártó idén márciusban lebbentette fel a fátylat idei zászlóshajó okostelefonjáról, a nemrégiben általunk is tesztelt Galaxy S4-ről, melynek nem sokkal később Galaxy S4 mini néven érkezett meg a mosásban némileg összement testvérmodellje. Jelen tesztünk főszereplője, a Galaxy S4 Zoom a Galaxy S4 mini alapjaira épül, hátoldalára viszont odapakoltak egy minden hájjal megkent digitális fényképezőgép modult, szenzorostul, optikai képstabilizátorostul és persze hatalmas zoomostul. A végeredmény egy olyan készülék lett, mely okostelefonnak bizony elég nagy, vastag és nehéz, de például a kompakt digitális fényképezőgépek igen népes táborába tökéletesen belesimul.

László Ferenc

Milyen a felépítése?

Amennyiben szemből nézzük a "kicsikét", akkor tulajdonképpen alig lehet megkülönböztetni egy Galaxy S4 minitől, oldalról és hátulról közelítve a dolgokat viszont persze teljesen más a helyzet. Az LCD feletti szekciót egy 1,9 megapixeles felbontású előlapi kamera, illetve a szokásos szenzorok (proximity, fényérzékelő) uralják, alul pedig a megszokott módon két érintő- és egy nyomógombra lehetünk figyelmesek, melyek közül az előbbiek megvilágítása személyre szabható. Amennyiben fotózáshoz vízszintbe forgatjuk a masinát, akkor a felső élen ott virít a méretes exponálógomb, melynek nyomkodása sajnos nem éleszti fel standby állapotból a kamerát. Alul található a csuklópánt rögzítője, a microSD-kártyákat fogadó slot, illetve a mobilfronton sokakat sokkoló állványmenet. Igen, az S4 Zoomot bármikor lazán fel tudjuk pattintani egy teljesen szabványos állványra.

László Ferenc

Obi-Wan Kenobi

A relatíve ergonomikus markolat mellé a hátfalra került objektív alaphelyzetben egy 50 milliméteres átmérővel és 10 milliméteres átmérővel rendelkező high-tech pogácsa. A fényképezőgép aktiválását követően a pogácsa gyorsan 30 milliméterre emelkedik, ha pedig teljesen rátoljuk a zoomot, akkor akár 45 milliméterre is kilóghat a hátlap síkjából. Ezt bizony emésztgetni kell, hiszen ilyen mobillal eddig még nem találkoztunk, a 10x-es optikai zoom jótékony hatásait viszont igen gyorsan meg lehet szokni. Végre teljesen el lehet felejteni a lényegében használhatatlan digitális zoomot (a Nokia-féle intelligens zoom azért már más tészta), a távoli témák is villámgyorsan közel hozhatóak, ezenkívül pedig az optikai képstabilizátor garanciát jelent a nem kívánt bemozdulások elkerülésére.

László Ferenc

Milyen fotózni vele?

A Galaxy S4 Zoommal lényegében ugyanolyan élmény fotózni, mint egy hagyományos kompakt digitális fényképezőgéppel. Amennyiben szűk beltérben fotózunk, például egy sokszereplős szülinapi tortás eseményt, akkor kiváló szolgálatot tesz a 24 milliméteres nagylátószög, ami jóval nagyobb, mint napjaink csúcsmobiljainak átlagosan 28-32 milliméteres fix gyújtótávolsága. Az f3,1-es induló fényerő ma már nem számít rekordértéknek, de persze a legtöbb esetben több mint elegendő.

A zoomolás sajnos nem túl kényelmes, ugyanis sem az objektíven lévő forgótárcsa tekergetése, sem pedig a kijelzőn megjelenített virtuális +/- gombok nyomkodása nem túl ergonómikus megoldás, de persze azért megszokható.

Az automata fókuszálás igen fürgén végbemegy, az AF-segédfénynek köszönhetően akár még teljes sötétben is, manuális fókuszálás viszont nincs. Rossz fényviszonyok mellett a fényérzékenység egészen ISO3200-ig emelhető fel, de persze ilyenkor már tetemes képzaj a jutalmunk, illetve ilyen esetben jól teljesít a természetesen nem LED-es, hanem xenonos vaku is.

László Ferenc

Mi van belül?

Míg a Galaxy S4 csúcsmobilban egy 1/3,2 colos mérettel és 13 megapixeles felbontással rendelkező képérzékelő rejtőzik, addig a Galaxy S4 Zoomba egy ennél nagyobb méretű és nagyobb felbontású szenzor került. Az 1/2,33 colos és természetesen hátsó megvilágítású érzékelő révén maximum 16 megapixeles (4608x3456 képpont) felbontásban fotózhatunk, a képarány 4:3, 3:2 és 16:9 lehet, a képminőség pedig három fokozatban állítható.

Az elkészült képek a legjobb minőségi beállítások mellett átlagosan 5-6 MB helyet foglalnak a memóriában, és persze azonnal szerkeszthetők és meg is oszthatók az ismerőseinkkel.

László Ferenc

Ahogy az elvárható, kapunk arcészlelést, geotagging funkciót, valamint hangvezérlést, no és persze nem kevesebb mint 25 gyári témabeállítást (például: szép arc, legjobb fotó, sorozatfelvétel, HDR, panorámakép). A kezdők ezzel remekül el tudnak szórakozni, a haladók számára pedig jó hír, hogy teljes manuális kontrollt is kapunk, vagyis kézzel állítható például a záridő és a rekeszérték is. A videófelvevő 1920x1080 pixeles Full HD módban 30 fps-t tud, 1280x720p HD mellett azonban már 60 fps-re képes - negatívum, hogy a zoomolás hangja belehallatszik az egyébként 17 Mbit/s-os és sztereó hangsávos felvételekbe.

Van képe hozzá

A Galaxy S4 minivel kapcsolatos közeli rokonság remekül tetten érhető például a kijelző kapcsán, hiszen a két készülék gyakorlatilag teljesen ugyanazt a displayt kapta. A 4,3 colos képátlójú panel qHD felbontású, vagyis egész pontosan 960x540 pixelt vonultat fel. A se nem normál RGB, se nem normál PenTile mátrixos kijelző 256 ppi-s pixelsűrűsége messze elmarad a Galaxy S4-féle 440 ppi-s értéktől, de például ez fotózás közben abszolút nem zavaró. A Gorilla Glass 2 védelmet élvező Super AMOLED megjelenítő kiváló kontrasztot biztosít, bár a fényereje lehetne egy hajszálnyival nagyobb is. Választhatunk dinamikus, szokásos, illetve profi fotós kijelző üzemmódot, betűstílusból és betűméretből pedig 5-öt, 5-öt kapunk.

László Ferenc

Milyen mobilként használva?

A közelünkben lévők általában furcsán pislognak ránk, ha az S4 Zoommot a fülünkhöz emeljük, hiszen "miért akar ez az őrült egy fényképezőgéppel telefonálni?". Ezt a furcsa külső megítélést leszámítva azonban az S4 Zoom lényegében ugyanolyan jól használható mobiltelefon, mint az S4 mini.

Majdnem a legfrissebb Android fut rajta, egész pontosan a 4.2.2-es Jelly Bean, ami persze szokás szerint meg van spékelve a Samsung saját TouchWiz UX felhasználói felületével. Mivel ezt a samsungos tesztekben már többször is alaposan kiveséztük, most röviden csak néhány szót ejtünk róla. A többféle módon feloldható lockscreenen gyorsindítókat helyezhetünk el, az alapképernyőn maximum 7 slide-unk lehet, a jobbalsó sarokban lévő gombbal előhívható főmenő pedig 4x5 ikont sorakoztat fel, illetve akár listás megjelenítésre is képes. A felülről lehúzható státuszsor egyszerre 5 gyorsgombot jelenít meg, melyek oldalirányban szkrollozhatók és jelentősen megkönnyítik a hétköznapi használatot.

László Ferenc

Mennyi a kraft?

Mivel a kiindulási alapnak számító kétmagos Galaxy S4 mini is szerényebb hardvert virít mint a négymagos high-end Galaxy S4, könnyen kikövetkeztethető, hogy a Galaxy S4 Zoom sem tudja ugyanazt, mint a nagytesó. Sőt, a Zoom még a mininél is némileg egyszerűbb vasat kapott: a 32 nanométeres csíkszélességű Exynos 4212 chipset két darab 1,5 GHz-es órajelű processzormagot és egy Mali-400 MP grafikusgyorsítót vonultat fel, így aztán a tesztszoftverekben jól érzékelhetően kevesebb pontot gyűjt be, mint a mini. Ettől függetlenül a gyakorlatban nem érződik lassúnak a telefon, melybe egyébként 1,5 GB RAM, illetve 8 GB integrált flashmemória került.

Az LTE és a HSPA villámgyors, a dual-band Wi-Fi a/b/g/n szabványú, ezenkívül pedig említést érdemel még a DLNA, a hotspot funkció, a Wi-Fi Direct, a Bluetooth 4.0, az NFC, illetve a GPS-vevő (GLONASS). A megfelelő MHL-adapter beszerzését követően HDMI-kimenetet is kapunk, azért viszont kár, hogy a sztereó FM-rádió kimaradt a repertoárból.

A zene- és videólejátszó szokás szerint nagyon topon van, a készülék mindent lejátszik, mindent megjelenít és remekül személyre szabható a funkcionalitása. Az akkumulátor 2330 mAh kapacitású - összehasonlításképp az S4 miniben 1900-as, az S4-ben pedig 2600-as akksi lapul.

László Ferenc

Verdikt

Napjaink csúcskategóriás okostelefonjai szinte kivétel nélkül mind remekül fotóznak és videóznak, 10x-es optikai zoom, 24 milliméteres valódi nagylátószög, állványmenet, illetve manuális beállítások egész sora jelen pillanatban viszont csak és kizárólag a Samsung Galaxy S4 Zoomon található.

Ennek persze ára van, hiszen ez a valódi okostelefon/fényképezőgép hibrid modell jelentősen nagyobb és nehézkesebb egy normál telefonnál, ezenkívül pedig megjegyzendő, hogy nagyon komolyak az elvárások, így a képminőségén is lehetne még egy kicsit javítani (remélhetőleg jön majd egy szoftverfrissítés). Aki ennél kompaktabb, okostelefonosabb formában szeretne az átlagnál kiválóbb kamerás mobilt, annak érdemes lehet majd lecsapni a hozzánk hivatalosan szeptemberben érkező, Windows Phone 8-as Nokia Lumia 1020-ra, mely 41 megapixeles gigantszenzora, intelligens zoomja és optikai képstabilizátora révén kíván hódítani.

A teszt írásakor a Samsung Galaxy S4 Zoom 130 ezer forintos kártyafüggetlen áron kapható.

Ha érdeklik a mobilok és a tesztek, lájkolja és figyelje a hvg.hu Tech rovatának facebookos oldalát.

hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?