Tech Balogh Csaba 2013. augusztus. 17. 16:07

Netezés külföldön: népszerű a drága, pofonegyszerű az olcsó

Balogh Csaba
Szerzőnk Balogh Csaba

A roamingoláshoz igénybe vehető lehető legrosszabb megoldás egybeesik a legnépszerűbbel: a jól megszokott készülékben, a jól megszokott SIM-kártyát használva telefonálunk és netezünk külföldön, szigorúan figyelve a megabájtokat. Pedig a “hagyományos” barangolásnál lényegében csak olcsóbb megoldások léteznek a külföldi mobilnternet-használatra.

Minden évben felbukkan az a városi legendaként keringő történet, hogy az ismerősünk (ismerőse) külföldön volt, és bár esküszik, hogy nem töltött le semmit a mobilnettel, csak kétszer tíz percet skype-olt, mégis több százezres telefonszámla érkezett a következő hónapban.

Aztán jött az adatroaming-limit, ami tavalytól már az Európai Unión belülre és kívülre utazókat is védi: 50 eurónak megfelelő költségű külföldi adatforgalmazás után a szolgáltató csak az ügyfél kifejezett megerősítése után biztosíthatja tovább a mobilnetet. A magas mobilszámlák helyébe így csodálkozó felhasználók kerültek. Amennyiben ugyanis valaki mobilnetes modemmel használja külföldön a netet, annak szokatlan lehet, ha modemjére sms-t kap. Így sokan csak annyit érzékelnek az adatroaming-limitből, hogy “pittyent a modem, aztán megállt a net”.

Drágán adják az életed

A hanghívás és a nethasználat fontossági sorrendjét jól érzékelteti, hogy míg internetről lehet telefonálni - gondoljunk csak a Skype-ra -, hanghívással nem lehet internetezni. Tehát a (mobilos) nethozzáférés egyre inkább tekinthető általános, nagyjából folyamatos igénynek, mégis ez a legdrágább külföldön.

A nullához közelítve

Az Európai Unión belül évről-évre csökken a barangolás díja. A legutóbbi, július 1-jétől hatályos szabályozás értelmében egy megabájtnyi adatforgalomért a korábbi 259 forint helyett 171,50 forintot kell fizetni. Az indított hanghívások 106,80 forint helyett 91,40 forintba, a fogadott hívások 29,40 forint helyett 26,60 forintba kerülnek percenként, míg a szöveges üzenetek árát 33,20 forintról 30,40 forintra csökkentette, illetve ezekben az értékekben maximalizálták a hatóságok.

Egyes elképzelések szerint az Európai Bizottság a további csökkentés helyett akár már jövő nyárra teljesen el is törölhetné a roamingolás pluszdíját. Ha elkészül a tervezet, majd - a telekommunikációs szolgáltatók lobbierejének nyomása alatt - el is fogadják azt, akkor a gyakorlatban ez azt jelentené, hogy az itthoni tarifának megfelelő díjakért mobilozhatnánk az Európai Unió teljes területén.

Egyetlen megabájtnyi EU-s adatforgalomért a korábbi 259 forint helyett idén július 1-jétől “már csak” 171,50 forintot kell fizetni, EU-n kívül pedig ha nem is csillagos ég, de több ezer forint a határ. De még az elmúlt években alaposan leküzdött EU-s összeg is elképesztően sok.

Egy megabájtot szó szerint egy pillanat alatt le lehet forgalmazni, sokszor egy vaskosabb levélcsatolmány megnyitása több adatforgalmat jelent ennél, az itthon is majdnem mindenki zsebében ott lapuló okostelefonok háttérben dolgozó alkalmazásai pedig néhány perc alatt nem az egy megabájtos egységet, de még az 50 eurós roaminglimitet is kimeríthetik.

No roaming, please!

Nem csak rengeteget spórolhat, hanem hasonló mennyiségben mobilnetezhet is az, aki felteszi magának a kérdést: miért exportáljunk egy olyan szolgáltatást, ami bőven rendelkezésre áll a célországban? Havi előfizetést persze véletlenül se kössünk egy 10 napos nyaralás kedvéért, de a prepaid mobilnetes csomagokat már érdemes megnézni.

A tengerparton is lehet telefonálni, de nem mindegy, mennyiért
Fazekas István

A brit Vodafone-nál például egyszeri 30 fontba, azaz nagyjából 10 ezer forintba kerül egy mobilnetes modem és SIM csomag, az árban 30 nap alatt elhasználható 1 GB-os adatforgalmat is kapunk. (Összehasonlításképpen: roamingolással ugyanennyi forgalom 175 ezer forintba kerülne.) További 250 megás egységekkel 5-5 fontért bővíthetjük a keretet.

Németországban a honos T-Mobile a 7300 forintnak megfelelő 24,95 euró ellenében biztosít egy 500 megányi nethasználatot is magában foglaló modem+SIM csomagot, melynek bővítése is nevetségesen olcsó a roamingoláshoz képest: 9,95 euróért egy hétre, 14,95 euro befizetése után pedig egy teljes hónapra jár a korlátlan mobilnet.

A modemes, kártyás alapcsomag a magyarok körében népszerű célpontot jelentő horvátországi T-nél 198 kunából (kb. 7500 forint) vásárolható meg, és az ugyanilyen értékű, az ATM-ekből is megvásárolható feltöltőkártya ellenében 4 GB-os mobilnet jár.

Nyelvtudás hiányában érdemes már itthon elintézni a roamingolás nélküli külföldi netezést. A hazai piacon alig három éve indult, azóta a fontosabb célpontot jelentő európai országok mellett például Ausztráliába és Hongkongba is netet kínáló No Roaming szintén néhány ezer forintos költséggel nyújtja a szolgáltatás. Ebben az esetben azonban a felhasználó csak bérli a modemet, többszöri kiutazással számolva már mindenképpen érdemes a fenti, helyben vásárlós megoldást alkalmazni.

Ha érdeklik a hasonló írások, lájkolja és figyelje a hvg.hu Tech rovatának facebookos oldalát.