Az elkövetkező néhány év egyik IT-s slágere vitathatatlanul a 3D nyomtatás lesz. Azonban, mint kiderült, egyáltalán nem veszélytelen.
Döbbenetes, mi minden készíthető 3D nyomtatókkal. Vannak persze vadhajtások, azonban születtek már valóban hasznos, sokat ígérő eredmények is, akár egészségügyi, akár élelmezési vonalon, sőt a NASA tervei szerint jövőre már az űrben is kipróbálnák ezeket a készülékeket.
Nem kell különösebb jóstehetség annak előre vetítéséhez, hogy néhány éven belül már a háztartásokban is elterjedhetnek ezek a printerek, azonban ez nem kis veszélyt is hozna magával.
Az illionosi Technológia Intézet kutatói ugyanis arra figyelmeztetnek, hogy tapasztalatlan kezekben súlyos egészségügyi kockázattal járhat e készülékek használata. A problémát az okozza, hogy a jelenlegi 3D-s nyomtatókból egészen parányi (kevesebb, mint 100 nm átmérőjű) részecskék kerülnek a levegőbe a nyomtatás során.
A profi alkalmazásoknál figyelnek erre, s megfelelő szellőztető berendezéseket is használnak, kérdés azonban, hogy az otthoni felhasználók mennyire figyelnének erre. Viszont ha belélegzik a már említett parányi részecskéket, azok a véráramba kerülve komoly szív- és érrendszeri problémákat, tüdőbetegségeket, sőt akár stroke-ot is okozhatnak – állítja a tanulmány.