Tech hvg.hu 2012. november. 01. 08:00

Ilyen netcenzúra várhat a magyarokra is

A kormányzati kommunikáció szerint a gyerekek védelmére született törvény tárgyalás nélkül is megengedi az orosz hatóságoknak, hogy elérhetetlenné tegyenek weboldalakat. A november 1-jével életbe lépett törvény kísértetiesen hasonlít az itthon tervezettre.

Az információról szóló törvény kiegészítéseként lépett életbe az az új orosz szabályozás, melynek hivatalosan kommunikált célja az, hogy megvédje a gyerekeket az interneten található, számukra káros tartalmaktól. A törvényhozás mindkét háza által elfogadott törvényt júliusban írta alá Vlagyimir Putyin - írja a BBC. Az új szabályozással kapcsolatban az orosz netipar két legnagyobb szereplőke, a Yandex kereső és a helyi Facebook-megfelelő vKontakte is elégedetlenségét fejezte ki.

Bár a hatóságok csak a gyerekpornót, a szexuális zaklatást, az öngyilkosság módjainak leírását és a drogfogyasztás elősegítését nevezik meg a lehetséges weboldalletiltó okok között, emberi jogi csoportok szerint az új jogszabály növeli majd a cenzúrát az országban, és csak egy újabb kísérlet Putyin részéről a társadalom feletti kontroll erősítésére.

Az oroszországi webkorlátozó eljárás folyamata és technikai kivitelezése is hasonló ahhoz, mint amit itthon egyelőre csak terveznek, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Btk.-módosító csomagjában. Akárcsak az orosz, a magyar megoldás is lehetővé tenné, hogy bizonyos bűncselekmények esetében (gyerekpornográfia, terrorcselekmény, állam elleni bűncselekmények) már a nyomozás során elérhetetlenné tegyék a tartalmat. Van még egy közös pontja a két szabályozásnak: mindkét ország megoldása pontosan ugyanolyan egyszerűen kikerülhető.
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.