2012. szeptember. 20. 16:27 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. szeptember. 20. 16:14 Tech

Világviszonylatban is egyedülálló magyar fejlesztés Szegeden

A nemzetközi terepen is újdonságnak számító, forráskód-minősítő eszközt mutattak be Szegeden. Az innováció a Szegedi Tudományegyetem eredményeihez köthető, ahol 8 éve folynak kutatások szoftverminőség-biztosítási területen. A fejlesztés egyik célja, hogy a megrendelők ellenőrizni tudják a megvásárolt szoftverek valós minőségét, ezáltal csökkentve az üzemeltetési kockázatot.

A szoftverek nehezen megfogható, mérhető termékek, így a fejlesztő cégeknek komoly szakmai kihívást jelent a szállított termékek színvonalának garantálása, a megrendelők oldaláról pedig annak ellenőrzése.

A problémát felismerve a Szegedi Tudományegyetem Szoftverfejlesztési Tanszékével együttműködve 12 hónapos projektbe kezdett a FrontEndART Kft. Közös munkájuk eredményként született az ISO/IEC 25000 szabványon alapuló objektív kódminősítési eljárás.

A fejlesztés világszinten is újdonságnak számít, hiszen alkalmazásával a szoftverfejlesztő cégek számára mérhetővé és fejleszthetővé válik termékeik karbantarthatósága. Az üzemeltető cégek ellenőrizni tudják a megvásárolt szoftverek valós minőségét, ezáltal csökkentve a tesztelési költségeiket és az üzemeltetési kockázatokat. A szolgáltatás az objektív tanúsítvány mellett részletes elemzést is nyújt a megrendelők számára, amely kritikussági sorrendben mutat rá a szoftver gyenge pontjaira, a fejlesztés gátjaira, elhárítandó hibáira.

hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.