A mobilnet dinamikus előretörése a kelet- és közép európai (CEE) régió egyik legszembetűnőbb jelensége. A tavalyi év során 2,5-szeresére emelkedett a mobil oldalletöltések száma a régióban - áll a Gemius friss kutatási eredményeiben. Bár a forradalmi változásokra még várni kell, minden jel szerint fényes jövő áll a a mobilhirdetések, a mobil fizetés és az m-kereskedelem előtt.
A balti állomok a mobilinternet zászlóvivői a CEE régióban. Észtországban és Litvániában közel hatszorosára emelkedett a mobil oldalletöltések száma az előző év során. Ezt a trendet nem tévesztik szem elől a hirdetők sem, akik egyre inkább jelen vannak a táblagépeken és okostelefonokon, hogy fenn tudják tartani a kapcsolatot a mobilra migráló közönséggel.
A mobil üzleti modellek legnagyobb táptalaja jelenleg Törökországban és Litvániában van, ahol a mobil oldalletöltések aránya meghaladta a 10%-ot, míg ez az érték a régióban átlagosan 6%-on áll. Magyarország jelenleg a középmezőnybe tartozik e tekintetben, 5%-ot meghaladó értékkel.
Bár a mobil összességében már jelentős részesedést élvez a piacon, az egyes mobil operációs rendszerek még mindig nem tudtak számottevő részesedést kihasítani maguknak. A legnépszerűbb mobil operációs rendszerek egyike sem birtokol 1%-nál magasabb részesedést a teljes piacból.
Ha csak a mobilos oprendszereket nézzük, akkor az Android a régiós piacvezető, 2012 júniusában a mobil oldalletöltések közel fele androidos készülékekkel lett generálva. A Google operációs rendszere Fehéroroszországban, Magyarországon és Szlovákiában a legnépszerűbb.
Az iOS 35%-os részesedéssel a második helyen áll. Mivel az iOS kizárólag az Apple készülékein fut, így levonhatjuk a következtetést, hogy az Apple pozíciója igazán erős a CEE régióban. Az Apple a török, horvát és észt piacokon domináns, ahol a mobil oldalletöltések közel fele az iOS-es készülékeknek tulajdonítható.
Bár a Symbian folyamatosan kifut a piacról, még mindig vannak olyan országok, ahol jelentős részesedéssel rendelkezik. Fehéroroszországban és Ukrajnában még mindig a Nokia készülékei vezetik a piacot, így a Symbian közel 25%-os részesedést tudhat magáénak, mely 10 százalékponttal magasabb mint a régiós átlag. A Symbian mögött kullog Windows Phone, melynek részesedése még mindig nem haladja meg az 1%-ot.