2012. május. 04. 13:33 MTI Utolsó frissítés: 2012. május. 04. 19:53 Tech

Fülemüle-szerenádot hallgathat a Hajógyári-szigeten

Az Óbudai-szigeten hallgathatják a madarak énekét az érdeklődők szombaton a Fülemülék éjszakája programsorozat részeként.

Sötétedés után a fülemülehímek nemigen zavartatják magukat, ezért a csoportok akár 2-3 méterről hallhatják az elképesztő hangerejű és változatosságú éneket - közölte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME), amely szombat estére fülemüle-hallgató túrát szervez a budapesti Hajógyári-szigetre.

Bár a fő attrakciót a fülemülék dalolása jelenti, a májusi estéken számos más madárfaj - rigó, vörösbegy, poszáta - énekében lehet gyönyörködni. Mivel ebben az időszakban már sok madárnak fiókás fészekaljai vannak, az időben érkező résztvevők etető madarakat is megfigyelhetnek. A csoportvezetők a rövid túra közben folyamatosan felhívják a figyelmet a látnivalókra, mesélnek a madarakról, beszélgetnek a vendégekkel és válaszolnak a kérdésekre. A program 21-22 óra körül zárul, mert ilyenkor a fülemülék néhány órára elhallgatnak és rövid pihenőt tartanak, hogy aztán éjféltől hajnalig folytathassák szerenádjukat.

A Madarak és fák napjához kapcsolódó Fülemülék éjszakája programsorozat országszerte várja a madárbarátokat, a helyszínekről és időpontokról bővebben itt olvashatnak az érdeklődők.

A fülemüle a világ egyik legszebb énekhangú madara. A hímek nemcsak napközben, hanem a költési időszak első felében egész éjszaka énekelnek. Mivel ez a sűrű bokrosokban költő olajbarna színű és vöröses farkú madár a belvárosokban is megtelepszik, rengeteg ember találkozhat velük. Hosszú távú vonuló, a telet Afrika trópusi területein tölti. A tavaszi vonulási csúcs április végére, május elejére esik, a hímek ezt követően szinte azonnal énekelni kezdenek késő délutántól kora estig.

A világ első Madarak és fák napja rendezvényét a párizsi európai madárvédelmi egyezmény alapján Chernel István, a híres ornitológus szervezte meg Magyarországon 1902-ben. Az ünnep hivatalossá Herman Ottó közreműködésével vált 1906-ban, amikor gróf Apponyi Albert vallás- és közoktatásügyi miniszter rendeletben írta elő a Madarak és fák napja megszervezését minden iskola számára.