2012. május. 03. 11:05 MTI Utolsó frissítés: 2012. május. 03. 10:58 Tech

Klímaváltozás: már a fák is korábban virágzanak

Még gyorsabban virágzanak a növények a klímaváltozás hatására, mint azt a tudósok korábban jósolták, ráadásul a jelenségnek pusztító dominóhatása lehet az élelmi láncra és az ökoszisztémára - vélik amerikai kutatók.

A globális felmelegedés sok száz növény- és állatfajra is jelentős hatással van szerte a világon, megváltoztatja a táplálkozással, vándorlással és szaporodással összefüggő körülményeket.

A légköri szén-dioxid-koncentráció emelkedése befolyásolja azt is, ahogyan a növények oxigént állítanak elő, az esőzések mintázatának megváltozása pedig hatással van viselkedésükre. A Kaliforniai Egyetem (San Diego) kutatói szerint annak megjósolása, hogy egyes fajok miként reagálnak az éghajlatváltozásra, az ökológia egyik legnagyobb kihívásának számít.

A brit Nature tudományos magazin online kiadásában közzétett tanulmányukban a klímaváltozás növényekre gyakorolt hatását elemezték, mert - mint hangsúlyozták - ez befolyásolja az egész élelmi láncot, a beporzást, sőt a vízellátást is.

Négy kontinens 1634 növényfajáról gyűjtöttek adatokat, amelyek korábbi vizsgálatok és kísérletek eredményeiből származtak. Mindezek alapján úgy találták, hogy egyes korábbi tanulmányok a virágzási sebességet 8,5-szer kisebbnek becsülték, míg a levelek növekedési sebességét négyszer lassabbnak. Becslések szerint az átlaghőmérséklet világszerte 0,8 Celsius-fokkal emelkedett 1900 óta, 1979 óta pedig évtizedenként csaknem 0,2 Celsius-fokkal.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.