2012. április. 11. 18:22 MTI Utolsó frissítés: 2012. április. 11. 18:15 Tech

Nem bolygatják Pápán az ősi sírokat

Nem bolygatják a pápai főtér alatt talált ősi temetőt, inkább más műszaki megoldást alkalmaznak a felújítás során - mondta Németh Tamás, a Pápai Városfejlesztő Társaság Kft. igazgatója a szerdai helyszíni bejárás után az MTI-nek.

Korábban Kiss Róbert, a megyei Laczkó Dezső múzeum régésze számolt be arról, hogy a pápai főtér-rekonstrukció során 2010-ben és 2011-ben feltártak kora újkori temetőt. A régészek azt is tudják, hogy a templom nyugati oldalán Árpád-kori sírok vannak.

A múlt héten a főtéri földmunkák közben egy hasonló temetőre bukkantak: a Plébániasoron a kivitelező az útépítés alépítményi munkáit végezte, úgynevezett tükröt készített, vagyis az út pályaszerkezetéig (30-40 centiméter mélyen) leszedte a felesleges földet, és megmérte az altalaj teherbíró képességét. Mint kiderült, az olyan gyenge, hogy ki kell cserélni szemcsés anyagra, máskülönben az újonnan lerakandó gránitburkolat megsüllyed.

Németh Tamás akkor arról is beszélt, hogy nem nagy területről, csak 100-150 négyzetméterről van szó, a főtér átalakítását azonban régészeti felügyelet alatt végzik, a Laczkó Dezső Múzeum régészei pedig leállították a további munkát. 

Szerdán a múzeum munkatársaival helyszíni bejárást végeztek, ennek befejeztével mindenki számára kedvező megoldást választottak: az ősi sírokat (amelyekről feltárás hiányában nem lehet eldönteni, hogy kora újkoriak vagy Árpád-koriak) nem bolygatják; több földet nem távolítanak el, a területet geo textillel fedik le és megerősített pályaszerkezetet alakítanak ki - tájékoztatta az igazgató az MTI-t.

Hozzátette: így a régészeti lelet a földben marad, a kivitelező pedig folytathatja a megkezdett munkát. A főtéri rekonstrukció a tervek szerint idén szeptemberre fejeződik be.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.