Ritka hópárducokat kaptak lencsevégre a természetvédők a Himalája kasmíri régiójában. Most másodjára sikerült megörökíteni itt ilyen emlőst.
A Vadvédelmi Világalap (WWF) indiai részlegének munkatársai pár hónappal ezelőtt helyeztek ki infravörös fotócsapdákat az indiai fennhatóság alatt álló kasmíri régiót átszelő ellenőrzési vonaltól nem messze fekvő Kargil térségében.
A természetvédők szerint másodjára kaptak lencsevégre ezen a területen veszélyeztetett hópárducokat: 2009-ben egy kecskenyájat üldöző példányt sikerült megörökíteniük. A közelmúltban lefényképezett két felnőtt hópárduc alapján pedig azt feltételezik, hogy a ritka nagymacskákat nem üldözte el teljesen a térségből az 1999-es indiai–pakisztáni katonai konfliktus.
A hópárducok a leginkább veszélyeztetett nagymacskák közé tartoznak, és komoly fenyegetést jelent számukra az orvvadászat, az élőhelyük elpusztítása és a haszonállatok elvesztése miatt feldühödött farmerek bosszúhadjáratai.
Szélsőségesen hideg élőhelyeik miatt a hópárducokat nagyon nehéz tanulmányozni. A kutatók becslései szerint nagyjából 4000-6500 példány él vadon Afganisztán, Bhután, Szibéria, Mongólia, Pakisztán és India himalájai régióiban.