2012. február. 28. 12:42 MTI Utolsó frissítés: 2012. február. 28. 12:33 Tech

E-kereskedelmi mintavárosokkal kísérleteznek Kínában

Mintavárosokkal keresik az e-kereskedelem lehetőségeit, kockázatait, alkalmazásának határait az évtized közepére az elektronikus kereskedelmi tranzakciók terén világelsővé váló Kínában.

A modern információtechnológia átfogó kísérleti alkalmazására huszonegy települést választottak ki elektronikus kereskedelmi mintavárosnak.

A programban részt vevő helyeken - így többek közt a dél-kelet-kínai Sencsenben, a közép-kelet-kínai Csingtaoban és a közép-kínai Csengtuban - tesztelik a kínai e-kereskedelem lehetőségeit, kockázatait és alkalmazásának határait, az elektronikus ügyintézéstől kezdve az interneten való vásárlásokig. Kiemelt figyelmet kap az e-kereskedelmi vállalatok alapításának segítése, s a szükséges infrastruktúra hatékony kiépítése.    

Sencsen városát a kereskedelmi minisztérium és a Nemzeti Fejlesztési és Reformbizottság már 2009-ben a program egyik résztvevőjének választotta. Itt tavaly év végéig mintegy 200 elektronikus, vagyis fizikai címmel nem rendelkező, a hagyományos módon alapított cégek kötelező alaptőkéjét letétbe nem helyező vállalkozás alapult. A város Futian kerületében két évvel ezelőtt nemzetközi e-kereskedelmi park is létesült, amelyet ma 150 internetes, e-kereskedelmi vagy elektronikus szolgáltatásokkal foglalkozó cég tud székhelyének.

Az e-kereskedelmi "láz" pedig nem is indokolatlan. A Boston Consulting Group (BCG) tanácsadó cég tavaly november végi tanulmányában azt jósolta: 2015-re az elektronikus kereskedelmi tranzakciók értéke a kétezer milliárd jüant (70 ezer milliárd forint) is eléri majd Kínában. Ezzel a kelet-ázsiai ország - az Egyesült Államokat megelőzve - világelsővé válhat az internetes eladások piacán. Az elmúlt években megsokszorozódott a világhálón való vásárlások száma Kínában, összegük 2010-ben már 476 milliárd jüant (17 ezer milliárd forint) tett ki.

hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.