Az internethasználó fiatalok védelme érdekében oktatóközpontot alakít ki Budapesten a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) még az idén - jelentette be a médiahatóság elnöke kedden. Szalai Annamária szerint az oktatóközpontot egy Hűvösvölgyi úti villaépületben kap helyet, ahol korábban a médiatudományi intézet működött.
Széles körű civil és szakmai összefogással kívánják elindítani a "médiaértés oktató központját", ahol a gyerekek játszva, biztonságos környezetben ismerhetik meg az internet és a média világát, és szembesülhetnek azok veszélyeivel is - mondta Szalai Annamária.
Utalt a hatóság által megrendelt EU KIDS Online elnevezésű, 2011 szeptemberében megjelent kutatásra, mely szerint a magyar gyerekek átlagosan 9 éves korukban kezdik el önállóan használni a világhálót. Hozzátette: a feltételezések szerint ez az életkor a következő években tovább csökken, és várhatóan valahol az 5. és 6. év táján "stabilizálódik".
Közölte, céljuk egy olyan "digitális játszótér" létrehozása, amely a fiatalokat virtuálisan kalauzolja el a televíziózás, az internet és a mobil kommunikáció világába, ahol interaktív játékokon, szemléletes példákon keresztül ismerhetik meg a média működési mechanizmusát. Azt mondta, azt várják az oktatóközponttól, hogy kevesebb internethasználó gyerek és fiatal esik majd áldozatul az internetes bűnözésnek.
Szalai Annamária szerint az oktatóközpontot egy Hűvösvölgyi úti villaépületben kap helyet, ahol korábban a médiatudományi intézet működött. Elmondta, a központ terveik szerint legkésőbb ősszel kezdi meg működését. Reményeik szerint évente legalább 10 ezer iskolást tudnak majd bevonni a programba.
A médiahatóság elnöke arról is beszélt, Magyarországon a gyerekek és fiatalok védelme érdekében változtatni kellene az internet szabályozásán, ezért a jogalkotót arra akarják biztatni, hogy az "internetes gyermekvédelem" jegyében pótolja a hiányosságot, ahogy azt az e tekintetben fejlettebb országokban már megtették. Elmondta, állami és civil szervezetekkel összefogva szeretnék összegyűjteni és megfogalmazni a szabályozási igényeket, és a javaslatsort még ebben az évben eljuttatni a jogalkotóhoz.
Szalai Annamária a "Biztonságosabb internet" nemzetközi napja alkalmából rendezett, a feladatban szerepet vállaló Microsoft Hungary székházában tartott programon azt hangoztatta, a médiahatóság mindent megtesz annak érdekében, hogy a fiatalokat megóvják a nethasználat veszélyeitől, ezért programokat indítanak, kiadványokat jelentetnek meg, s online fórumokon is terjesztik az ismereteket a biztonságos nethasználatról.
Elmondta azt is, az általuk üzemeltetett weboldalon bárki bejelentést tehet, ha a világhálón a gyerekekre káros és veszélyes tartalmakat talál. Közölte, a internethotline.hu című oldalukat tavaly szeptembertől január végéig közel 6 ezren látogatták meg, és 532 bejelentést kaptak. Hozzátette: 98 esetben "konkrét és sikeres" intézkedés is történt, így például volt amikor öngyilkosságra buzdító netes oldalt távolítottak el a közbenjárásukra.
Sokan arra hívták fel a figyelmet, hogy a gyerekek közösségi oldalaira kitett fényképeit pedofil honlapokon használják fel. Jelezte, az NMHH kezdeményezésére a két legnagyobb, Magyarországon működő közösségi portál megváltoztatta a felhasználók képeinek a technikai kezelését, megnehezítve ezzel a képlopásokat.