Lejutottak a 20 millió éve elzárt jég alatti tóhoz
Orosz tudósok sokéves fúrás után elérték az Antarktisz 4 kilométeres jégpáncélja alatt rejtőzködő Vosztok-tavat, amely húszmillió éve el volt zárva a külvilágtól - jelentette hétfőn a Ria Novosztyi orosz hírügynökség.
A Vosztok a legnagyobbika a hatodik kontinens eddig feltérképezett 150 tavának, amelyek az Antarktisz jégpáncélja alatt találhatóak, s egyben ez a világ egyik legnagyobb tava. Orosz és brit kutatók fedezték fel 1994-ben a 250 kilométer hosszú és 50 kilométer széles képződményt, amelyet közel négy kilométer vastagságú jégpáncél fed. A mérések során kiderült, hogy a Vosztok-tó körülbelül 12 500 köbkilométer vizet tartalmaz.
A fúrást 1989-ben kezdték, de kétszer is évekre félbeszakították pénzhiány, illetve műszaki-ökológiai problémák miatt, míg végül 2006-tól már folyamatosan végezték a munkát napjainkig. A szentpétervári északi és déli sarkvidéki kutatóintézet közelése szerint február 5-én, vasárnap érték el 3768 méteres mélységben a jég alatti tó felszínét.
A tudósok reményei szerint a hermetikusan elzárt tó vízében olyan új életformákat, legfőképp mikroorganizmusokat fedezhetnek fel, amelyek révén megismerhető ezen élőlények törzsfejlődése. A Vosztok-tóban ugyanis a nagy valószínűséggel a ma ismert felszíni mikroorganizmusoknál jóval kezdetlegesebb, ősi mikrobáknak adhat otthont. A Vosztok-tó segítségével továbbá megismerhető, hogy milyenek lehetnek az életfeltételek a Marson, valamint Jupiter holdján, az Európán.